ویکی رضوی

تجربیات،آموزش ها، مطالب جالب، دل نوشته ها و کلی مطالب جالب از عبداله رضوی

ویکی رضوی

تجربیات،آموزش ها، مطالب جالب، دل نوشته ها و کلی مطالب جالب از عبداله رضوی

خوش آمدید ..... لطفاً در صورت کپی برداری، منبع و آدرس این وبلاگ ذکر شود ..... تمامی پست های زیر شاخه "بهترین ها" همواره آپدیت خواهند شد ..... در وبلاگ "ویکی رضوی" سعی شده بهترین مطالب پست بشه و حدالعمکان از کپی برداری های معمول خودداری بشه
فا تولز - ابزار رایگان وبمسترساخت حرفه ای کد متن متحرک
طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات

آخرین مطالب

۲۴ مطلب در آبان ۱۳۹۷ ثبت شده است

طعمه سوسری(سوسک)


وجود سوسک در منازل برای بانوان بسیار آزار دهنده است، به همین دلیل قصد داریم بهترین روش ها برای نابودی و از بین بردن سوسک ها را معرفی کنیم.


چه چیزی فورا سوسک ها را می کشد؟ بهترین راه های طبیعی و بدون ضرر برای نابودی سوسک ها

بسیاری از مواد ضدعفونی کننده برای سوسک ها یا روش های پیشگیری که در بازار موجود می باشند حاوی مواد شیمیایی خطرناک هستند و بسیاری از شماها قطعا از آنها برای خلاص شدن از سوسک ها استفاده می کنید. روش های خانگی متعددی برای ازبین بردن سوسک ها بدون استفاده از مواد شیمیایی مضر وجود دارد که در این بخش از وبلاگ ویکی رضوی به شما می گوییم که "چگونه می توان سوسک ها را فورا از بین برد؟" به طوری که شما می توانید بهترین روش را انتخاب کرده و به طور موثر آنها را دنبال کنید.brightening cream
brightening cream

بهترین روش های خانگی و گیاهی برای از بین بردن و دفع سوسکها

1.) شکر و جوش شیرین:
این یک روش ساده و طبیعی برای کشتن سوسک ها است. در شکر و جوش شیرین، شکر برای جذب سوسک ها و جوش شیرین برای کشتن آنها استفاده می شود.جوش شیرین سیستم گوارش سوسک ها را از بین می برد و آنها را به مرگ می کشاند.شما می توانید مخلوط پودر شکر و جوش شیرین را با مقدار مساوی ترکیب کنید ، این مخلوط را در نزدیکی مناطق آلوده به سوسک در خانه خود پخش کنید. سوسک هایی که این مخلوط را بخورند،جوش شیرین با اسید معده آنها واکنش نشان می دهد و باعث می شود تا گاز به وجود بیاید.

2.) مایع کنسانتره برای کشتن سوسک ها:

این نیز یک روش بزرگ برای سریع کشتن سوسک ها است. استفاده از کنسانتره مایع، که به عنوان یک عامل بازدارنده یا سم برای سوسک ها عمل می کند و کمک می کند تا سوسک ها تا 2-3 هفته در صورت استفاده دور نگه داشته شوند. قبل از استفاده از این ماده، آن را با آب رقیق کنید و آن را روی دیوار و جاهای بالقوه و در ورودی بریزید. از این مخلوط استفاده کنید تا کف و دیگر مناطق را تمیز کنید.

روش هایی برای از بین بردن سوسک ها 

3.) محلول آمونیاک برای کشتن سوسک ها :

آمونیاک همچنین دارای بوی قوی است که سوسک ها را دفع و تحریک می کند ؛ برای استفاده از این روش، دو فنجان پودر آمونیاک را در یک ظرف پر از آب اضافه کنید و آن را در توالت حمام و سینک آشپزخانه بریزید بوی آمونیاک از سوسکها جلوگیری می کند تا دوباره برنگردند. این روند را یک بار در دو هفته انجام دهید تا جانوران را از خانه بیرون ببرید ؛این یک روش بسیار عالی برای خلاص شدن سریع و طبیعی از شر سوسک ها است.

4.) آرد سفید و طعمه اسید بوریک برای کشتن سوسک ها:

این یک طعمه خانگی است که سوسک ها را می کشند پس این روش را امتحان کنید، یک نسبت آرد سفید و اسید بوریک را باهم مخلوط کنی و حالا خمیر را بیرون بگذارید. توپ های کوچکی درست کنید و در مناطق مختلف منزل، جاهایی که سوسک ها زیاد هستند قرار دهید تا از شر سوسک ها سریع خلاص شوید.
شکر و آرد در محلول سوسک ها را جذب می کنند و اسید بوریک موجود در مخلوط آنها را می کشد ؛ از این راه حل برای حداقل 1-2 هفته استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که تمام سوسک ها نابود شده اند.
** این مخلوط را از حیوانات خانگی و بچه ها دور نگه دارید زیرا می تواند حیوان خانگی و انسان را مسموم کند.**

5.) طعمه نشاسته ذرت و شکر برای کشتن سوسک ها :

طعمه سوسک به کشتن سوسک ها کمک می کند. طعمه نیز باید در یک منطقه ای نگهداری شود که از کودکان دور باشد، یا به عنوان یک ژل استفاده می شود که حاوی یک سم ضعیف است که به راحتی با مواد غذایی برای سوسک ها جذاب می شود. آفات، سم را می خورند و آن را به لانه خود حمل می کنند، جایی که سوسک ها را نابود می کند.
به طور استراتژیکی طعمه را در جاهایی قرار دهید که سوسک ها با آن مواجه می شوند، مثلا در گوشه های تاریک، در کابینت ها و مناطق زیر کابینت. اطمینان حاصل کنید که طعمه در دسترس کودکان و حیوانات خانگی نباشد.
شما می توانید این طعمه را با مخلوط کردن 2 نسبت ذرت استریل با 1 نسبت از پودر قند مخلوط کنید.
این طعمه برای انسان غیر سمی است، اما جوش شیرین و نشاسته ذرت است که سیستم گوارشی سوسک ها را خراب می کند.
این یک روش آهسته است، اما برای کشتن با یک روش غیر سمی بسیار مهم است.

از بین بردن سوسک ها 

6.) استفاده از کاکائو، آرد و پودر اسید بوریک برای کشتن سوسک:

این دستور شامل یک نسبت از اسید بوریک، دو نسبت آرد و یک نسبت از پودر کاکائو است.
با این حال، این مخلوط برای بچه ها و حیوانات خانگی خطرناک است، اما مانند بسیاری از مواد سوسک کش دیگر سمی نیست.
سوسک ها توسط آنها دفع نمی شوند، این مواد را می خورند و برای تغذیه به داخل لانه هایشان می برند.
همه جای خانه را تمیز کنید، تمام مناطق ریز و تاریک، توالت ها، کابینت ها، کنج ها، فضاهای خالی خانه و غیره.
اسید بوریک مانند هر اسید دیگری می تواند ریه ها را تحریک کند، بنابراین باید از تنفسش احتیاط کرد.
هنگام استفاده از اسید بوریک همیشه از دستکش استفاده کنید.

7.) استفاده از اسپری حشره کش:

یک حشره کش مخصوص سوسک بگیرید و به طور دائم مناطقی که سوسک ها در آنجاها هستند یا پنهان می شوند را اسپری کنید. این مناطق شامل امتداد دیوارها، مجسمه ها، و گوشه ها است. به دلیل ماهیت سمی حشره کش ها، از ایمنی اسپری کردن در مقابل حیوانات خانگی و بچه هایتان مطمعن باشید. اسپری را در برابر جهت باد نزنید، زیرا حشره کش ممکن است با چشم ها تماس پیدا کند و موجب تحریکش شود.
حتما همه دستورالعمل های ایمنی و طرز استفاده برچسب محصول را بخوانید.

8.) محلول صابون برای سوسک ها:

شما می توانید از صابون حمام روزانه خود را برای خلاص شدن از شر سوسک ها استفاده کنید. محلول آب و صابون را با مقدار خوبی از صابون تهیه کنید و این محلول را به صورت اسپری بر روی سوسک اسپری کنید. بسیاری از آنها بلافاصله می میرند ،زیرا منافذ تنفسیشان با آب صابون محصور می شود. شما همچنین می توانید محلول را به ناحیه آلوده اسپری کنید تا آنها را بیرون ببرید.
این یکی از ساده ترین روش ها برای از بین بردن سوسک ها است.

راه هایی برای از بین بردن سوسک ها 

9.) فلفل، سیر و پیاز برای کشتن سوسک ها:

یک محلول ساخته شده از یک قاشق غذاخوری یک حبه سیر، پودر فلفل کایین و خمیر پیاز و یک لیتر آب. حالا یک قاشق غذاخوری از صابون مایع را به این محلول اضافه کنید و این مخلوط را در جاهایی که سوسک ها را می بینید، بزنید.
عطر این محلول باعث می شود که سوسک ها از خانه خارج شوند.

10.) استفاده از لیسترین برای کشتن سوسک ها :

بهترین راه برای خلاص شدن از شر سوسک هاست.
برای استفاده از این روش مقدار مساوی از لیسترین و آب و 2-3 قطره مایع ظرفشویی را مخلوط کنید. این محلول را در یک بطری اسپری بریزید و آن را در مناطقی که سوسک ها به طور منظم دیده می شوند، اسپری کنید. آنها مطمئنا از خانه شما فرار خواهند کرد.

11.) پینستول و سفید کننده برای از بین بردن سوسک ها:

پینستول و محلول سفید کننده دارای بوی بسیار قوی است که به شما کمک می کند تا از هر گونه عفونت به طور دائم خلاص شوید. این روش را امتحان کنید، 2 فنجان پینستول، سفید کننده و یک فنجان آب گرم را باهم مخلوط کنید.
این محلول را در مناطق آلوده به سوسک در خانه بریزید. پنجره های اتاق خود را باز کنید زیرا بوی بسیار قوی دارد. حالا بعد از 30 دقیقه منطقه را پاکسازی کنید. این یکی از راه های موثر برای خلاص شدن از شر سوسک ها است.

سوسک ها را چگونه از بین ببریم؟

12.) طعمه سوسک را خودتان درست کنید :

طعمه سوسک شامل یک ژل شیمیایی است که به آرامی به جذب سوسک ها کمک می کند. سوسک ها به راحتی به سمت طعمه کشیده می شوند و تمام اعضای خانواده خود را به سمت طعمه می برند. تمام سوسک ها در دو هفته کشته خواهند شد. محل طعمه را در نزدیکی منطقه ای بگذارید که سوسک را معمولا می بینید، مانند زیر سینک، روی زمین، حمام ها، کابینت ها و غیره. سوسک ها طعمه را می خورند، و آنها را به خودشان به پیش دیگران منتقل می کنند. این کار کمک خواهد کرد که سوسک ها سریع و طبیعی در خانه دور شوند.

13.) تله فرمالدئید برای سوسک ها :

این ترفندی آسان برای کشتن سوسک ها است. برای تنظیم این تله، یک بطری با دهانه وسیع بیاورید و کمی از روغن ژله ای را در روی قسمت داخلی لبه ی ظرف قرار دهید. کمی میوه پوست کنده شده مانند موز، سیب یا انبه در بطری قرار دهید.
ظرف را تمام شب را بدون بستن درش در حمام و آشپزخانه خود قرار دهید تا سوسک ها آن را ببینند ، عطر این میوه ها سوسک ها را جذب خود می کند .
به علت وجود نفت خام در لبه های شیشه ای سوسک ها به دام می افتند. صبح روز بعد، سوسک ها را با جاروبرقی بکشید و سپس داخل سطل زباله بیندازید.

 14.) تله ی خیار برای کشتن سوسک ها ؛

یک ظرف آلمینیومی بیاورید و قطعات کوچکی از خایار را داخل آن قرار دهید. بگذارید یک شب بماند. آب خیار، سپس با ظرف آلومینیومی واکنش نشان می دهد و بویی را ایجاد می کند که سوسک ها را از خانه خارج می کند. این یکی از بهترین روش ها برای کشتن سوسک ها در خانه است.

15.) از اسپری حشره کش استفاده کنید:

بسیاری از اسپری های شیمیایی در بازار وجود دارند که شامل سیفلوتین است که در از بین بردن کامل سوسک ها بسیار موثر هستند. اسپری حشره کش در گوشه ها مانند ترک ها، دریچه ها، دیوارها، منطقه سوراخ، زباله ها و غیره بزنید. سوسک ها به طور کلی در مناطق مرطوب و گرم رشد می کنند. ضروری است که تمام نکات ایمنی را در حین زدن اسپری رعایت کنید. حیوانات خانگی و بچه ها را از حشره کش دور نگه دارید ؛ این یکی از روش های عالی برای خلاص شدن از شر سوسک ها است.

16.) تله های دیگر سوسک:

این روش کارآمد دیگری برای خلاص شدن از شر سوسک ها است. تله سوسک موجود در بازار از مواد چسبنده به عنوان چاشنی استفاده می کند و هنگامی که سوسکها به طعم طعمه می رسند، توسط چسب به دام می افتند. به درستی یک دام را در مناطقی که سوسک دارد بگذارید و تله را چندین بار به مدت حداقل یک هفته قرار دهید تا سریعا از شر سوسک ها خلاص شوید. این روند را بعد از دو هفته انجام دهید تا هر گونه آلودگی دوباره بررسی شود.
عبداله رضوی

جالبه که بدونید وانیل ی ما استفاده می کنیم وانیل اصل نیست و یه جورایی فقط اسانسه، چون وانیل اصل خیلی گرونه! تو این پست اندکی براتون توضیح میدم:

Vanillaplanifolia

وانیل یا ورق قٌماری میوه گیاهی است از خانواده ثعلب هاOrchidaceae، این گیاه دارای پایه‌ای رونده بوده بومی جنگلهای مرطوب قاره آمریکا است.

دانه‌های این گیاه را پس از فرآوری تخمیر می‌کنند تا عطر مطبوع آن‌ها بیرون بیاید و عموماً بصورت پودر یافت می‌شود و در بعضی موارد آن را با الکل اتیل و آب مخلوط کرده که بصورت عصاره وانیل به بازار عرضه می‌شود که عموماً حاوی ۳۵٪ الکل می‌باشد. عصاره وانیل ممکن است دارای شکر، شربت ذرت یا پروپیلن گلیکول نیز باشد. معروفترین کاربرد این گیاه در ایران در شیرینی پزی و ساخت بستنی است. سرخپوستان توتوناک سازندگان اولیه وانیل بودند.

وانیل پس از زعفران گران‌قیمت‌ترین ادویه است.

Vanillafragrans

تاریخچه

وانیل برای اولین بار در قرن شانزدهم میلادی توسط آزتک‌ها استفاده می‌شد. فاتحان اسپانیایی، در سراسر آمریکای میانه و مکزیک امروزی مردمانی را یافتند که از وانیل در نوشیدنی‌ها و غذاهایشان استفاده می‌کردند. پس از آن وانیل به اسپانیا آورده شد و برای طعم و عطر دهی یک نوشیدنی شکلاتی استفاده شد. این نوشیدنی از مخلوط دانه‌های کاکائو، وانیل، ذرت، آب و عسل درست شده بود. دامنه مصرف این نوشیدنی به انگلستان، فرانسه و در اوایل قرن هفدهم میلادی به کل اروپا گسترده شد.

Vanilla no Tahiti

مواد مؤثر

دانه‌های وانیل حاوی ۲–۱ درصد وانیلین (۴ هیدروکسی ۳ متوکسی بنزالدهید) است. بخش عمدهٔ عطر و طعم وانیل به دلیل وجود ترکیب وانیلین، در آن است. اسید وانیلیک، پی هیدروکسی بنزوئیک آلدهید، تانن، پلی فنول، اسیدهای آمینهٔ آزاد و رزین سایر ترکیبات این گیاه هستند.

Vanilla beans

میوه وانیل

دانستنی ها

 • وانیل پس از زعفران دومین ادویهٔ گرانقیمتِ جهان است.
 • اولین بار در سال ۱۷۸۰ میلادی توماس جفرسون در پاریس از وانیل برای طعم‌دار کردن بستنی استفاده کرد. در حال حاضر نسخهٔ اصلی طرز تهیهٔ این بستنی در کتابخانهٔ کنگرهٔ آمریکا نگهداری می‌شود.
 • نخستین بار در سال ۱۸۱۹ یک کارآفرین فرانسوی، گیاه وانیل را در جزایر موریس، ماداگاسکار، ریونیون و کومور پرورش داد.
 • تا اواسط قرن نوزدهم میلادی، مکزیک تنها تولیدکنندهٔ وانیل در جهان بود.
 • هم اکنون، ماداگاسکار بزرگترین تولیدکنندهٔ وانیل در جهان است و محصول تولیدی این کشور، به نام وانیل بوربون ماداگاسکار شناخته می‌شود. پس از ماداگاسکار، اندونزی و مکزیک به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم تولید وانیل قرار دارند. مکزیک و تاهیتی فقط، ۱۰ درصد از بازار تجارت وانیل را در اختیار دارند.
عبداله رضوی

در این پست از رستوران غذای ترکمنی مارال گفتم براتون، اینم از عکس های مانته، نان سُمسا و پاچین اش:


مانته - غذای ترکمنی مارال

مانته


نان سمسا - غذای ترکمنی مارال

نان سُمسا


پاچین - غذای ترکمنی مارال

پاچین

عبداله رضوی

brain1


مَغْز یکی از حسّاس‌ترین و پیچیده‌ترین اعضای بدن در همه مهره داران و بیشتر بی‌مهرگان است که در برخی گونه‌ها ۲ درصد از وزن بدن جان‌دار را تشکیل می‌دهد. در انسان تا بیش از ۳۰ درصد کالری (انرژی) روزانه را مصرف می‌کند و بیشتر انرژی خود را از کربوهیدرات‌ها (گلوکز خون) جذب می‌کند و این سوخت را سریع می‌سوزاند حتّی زمانیکه شخص در خواب است، مغز بیشتر از هر عضوی از بدن اکسیژن مصرف می‌کند. به نارسایی مغزی اسکم مغزی می‌گویند.
مغز شامل نیمکره‌های مخ، مخچه و ساقه مغز است. بیشتر حجم مغز را نیمکره‌های مخ تشکیل می‌دهند. نیمکره‌های مخ باعث می‌شوند تا انسان بتواند فکر کند و حرف بزند و مسائل را حل کنند.
نیمکره چپ فعالیت‌های نیمه راست بدن و نیمکره راست فعالیت‌های نیمه چپ بدن را کنترل می‌کند. اما آن‌ها همکاری هم دارند مثلاً در موقع نگاه کردن.
هر دو نیم کره به طور همزمان از همه بدن اطلاعات را دریافت و پردازش می کنند.هر نیم کره کار های مخصوص به خود را نیز دارد.مثلا نیم کره چپ به توانایی استدلال و ریاضیات و نیم کره راست مخ در مهارت های هنری تخصص یافته است مخچه هم مرکز برخی تعادل بدن است و با ورزش‌های مانند ژیمناستیک و بند بازی تقویت می‌شود.
بخش دیگر مغز ساقه مغز است که واصل مخ و مخچه به نخاع است. ساقه مغز شامل سه بخش است: مغز میانی و پل مغزی و بصل النخاع. بصل النخاع در بالای نخاع است و مرکز فعالیت‌های غیرارادی بدن است و برای همین مشهور به گره حیات است. مخ شامل لوب‌های مختلفی است:

 1. لوب آهیانه
 2. لوب پیشانی
 3. لوب گیجگاهی
 4. لوب پس سری

که در هر یک از این لوب‌ها حواس مختلفی وجود دارد برای مثال لوب پیشانی: حس بویایی؛ لوب پس سری: حس بینایی؛ لوب گیجگاهی: حس شنوایی؛ لوب آهیانه: مرکز حواس پیکری مانند لامسه. همچنین مغز دارای دستگاه لیمبیک هست.

مغز در همهٔ مهره‌داران و بیشتر بی‌مهرگان مرکز دستگاه عصبی است. تنها شماری از بی مهرگان مانند اسفنج دریایی، عروس دریایی، آب‌دزدک دریایی بالغ و ستاره دریایی مغز ندارند، هرچند دارای بافت عصبی پراکنده‌ای هستند. مغز در سر و معمولاً نزدیک اندام‌های حسی نخستین مانند بینایی، بویایی، چشایی و شنوایی قرار دارد. مغز مهره داران پیچیده‌ترین اندام بدنشان است.

از دید فیزیولوژی و تکاملی زیستی، کار مغز کنترل متمرکز بر روی سایر اندام‌های بدن است. مغز با تولید الگوهای فعالیت ماهیچه‌ها یا با هدایت مواد شیمیایی تراوشی که هورمون نام دارند، بدن را کنترل می‌کند. این کنترل متمرکز سبب پاسخ سریع و هماهنگ به تغییرات محیط می‌شود. برخی انواع پایه‌ای از پاسخ مانند بازتاب یا رفلکس عصبی می‌تواند توسط طناب نخاعی یا گره‌ها ایجاد شود، اما کنترل پیچیده و هدفمند بر رفتارها بر پایهٔ حس‌های ورودی پیچیده نیازمند توانایی یکپارچه‌سازی اطلاعات یک مغز متمرکز است.

بتازگی محققان دانشگاه نورت وسترن در آمریکا درحین مطالعه اثرات یک داروی ضد افسردگی بر روی موش‌ها به این نتیجه رسیدند که عملکرد مغزهای دو جنس نر و ماده در سطح مولکولی متفاوت است. دراین مطالعه یک تفاوت شیمیایی در میان مغزهای نر و ماده کشف شد و محققان دریافتند که این اختلاف در سطح مولکولی و در تعامل میان مولکول‌های ERalpha and mGluR1 است.

از نظر فلسفی نیز آنچه که مغز را متمایز از بقیه اندام‌ها می‌کند، ایجاد ارتباط فیزیکی بین بدن و ذهن است. امروزه دانسته‌های دقیقی در مورد کار هریک از سلول‌های مغز وجود دارد اما درک همکاری همزمان و روش عمل میلیون‌ها سلول مغزی با هم هنوز نیاز به پژوهش دارد.

نمونه واقعی مغز یک انسان

نمونه واقعی مغز یک انسان


کالبد شناسی

شکل و اندازه مغز در جانوران مختلف بسیار گوناگون و یافتن ویژگی‌های یکسان در آن‌ها نیز دشوار است. با این حال، تعدادی از اصول معماری مغزی در طیف گسترده‌ای از گونه‌ها به شکل برابر وجود دارد و حتی برخی از جنبه‌های ساختاری مغز تقریباً در تمام طیف‌های گونه‌های جانوری مشترک می‌باشد. شاید بهترین راه برای مطالعه مغز، روش مشاهده مستقیم باشد، هرچند امروزه بسیاری تکنیک‌های نوین نیز به خدمت گرفته می‌شود. از آنجاکه بافت مغز، بافتی نرم است در ابتدا باید درون الکل و ماده فیکساتور یا ثبات قرار گیرد و پس از آماده شدن بافت، می‌توان آن را به برش‌های عرضی برای مشاهده آماده نمود. در اولین نگاه می‌توان دو لایه جدا از هم را مشاهده نمود. بافتی تیره که با نام ماده خاکستری شناخته می‌شود و نیز بافتی با رنگ روشن که به آن ماده سفید می‌گویند. اطلاعات بیشتر را می‌توان توسط رنگ‌آمیزی برش‌هایی از بافت مغز با انواع مختلف مواد شیمیایی به دست آورده و با میکروسکوپ قادر به مشاهده محل‌های اتصال درونی در ریزساختارهای مغزی خواهیم بود.

Skull and brain normal human


ساختار

مغز مهم‌ترین بخش دستگاه عصبی مرکزی است و در تمامی جانداران از یاخته عصبی یا نورون و یاخته گلیال یا نوروگلیا تشکیل شده‌است. سلول‌های گلیال انواع گوناگونی داشته و انجام تعدادی از عملکردهای مهم ازجمله پشتیبانی ساختاری، پشتیبانی متابولیک یا سوخت‌وساز یاخته، عایق و همچنین هدایت را به عهده دارند. نورون‌ها، اما، معمولاً مهم‌ترین یاخته‌های در مغز انگاشته می‌شوند. ویژگی یگانه یاختهٔ عصبی در ایجاد و انتقال پیام به دورترین نقاط بدن است.

در انسان از بخش‌های مختلفی مانند مخ، تالاموس، هیپوتالاموس، پل مغزی، بطنهای مغز، ساقه مغز، بادامه مغز، عقده‌های قاعده‌ای تشکیل شده‌است.

Sobo


سیستم بطنی

درون مغز چهار بطن وجود دارد که به نام‌های بطن چپ، بطن راست (هردو جانبی) و بطن‌های سوم و چهارم شناخته می‌شوند.

دو بطن راست و چپ از راه سوراخ بین بطنی (به انگلیسی: Monro foramen) به داخل بطن سوم مرتبط بوده و بطن‌های سوم و چهارم هم توسط مجرای سیلویوس (به انگلیسی: Aqueduct of Sylvius) به هم راه دارند.


خون رسانی مغزی

شاخه قوس آئورت با انشعابات خود به شریان کاروتید مشترک چپ تقسیم شده و انشعاب دیگری از آن به نام شریان کاروتید مشترک داخلی (شریان تغذیه کننده مغز) ایجاد می‌شود که تبدیل به سه شاخه اصلی: شریان افتالمیک _ شریان مغزی میانی _ شریان مغزی قدامی می‌شود. شریان مغزی میانی مهم‌ترین شریان تغذیه کننده نیمکره‌های مخ می‌باشد و در سطح خارجی نیمکره‌های مخ پخش می‌گردد. شاخه‌هایی از این شریان به قسمت‌های عمقی مخ و از آن جمله کپسول داخلی رفته و شریان هموراژی مغزی را تشکیل می‌دهد که انسداد یا پارگی آن باعث سکته مغزی (بر اثر خونریزی مغزی) می‌شود. شریان مغزی قدامی نیز قسمت‌های قدامی مغز را تغذیه می‌کند.

brain3


پیری زودرس مغز

برخی افراد با وجود سن بالا، از قدرت حافظه و تمرکز بالایی برخوردارند و بعضی دیگر به محض ورود به دهه ششم زندگی، به مرور با مشکلات حافظه مواجه می‌شوند. علاوه بر مسایل ژنتیکی، برخورداری از مغز سالم و قدرت تفکر تا پایان عمر، به ترک عادت‌های غلط مرتبط است.


عواملی که باعث پیری زودرس مغز می شوند

 1. رژیم غذایی پرچرب و پرکالری
 2. زندگی در مجاورت بزرگراه و خیابانهای شلوغ
 3. استرس مزمن
 4. کم خوابی
 5. نشستن طولانی مدت در طول روز
 6. تنبل کردن مغز
 7. دخانیات
 8. مواد مخدر
 9. الکل
brain2

آسیب شناسی

مغز نسبت به آسیب‌ها بسیار حساس است ونورونها نمی‌توانند بیش از پنج دقیقه در برابر ایسکمی مقاومت کنند. نورون‌ها در انسان بالغ قادر به تکثیر سلولی نیستند. جراحی مغز و اعصاب یک عمل فوق تخصصی جراحی است که با اعمال جراحی روی دستگاه عصبی بدن پاره‌ای از آسیب‌های مغز و اعصاب را می‌تواند بهبود بخشیده یا از ادامه روند آسیب جلوگیری نماید.

 • بیماری‌های التهابی در مغز: شامل مننژیت، آنسفالیت
 • بیماری‌های وابسته به خونرسانی مغز: شامل سکته مغزی، حمله ایسکمیک گذرا، خونریزی
 • هیپرتنسیون اندوکرانیک یا افزایش فشار داخل مغز
 • هیدروسفالی: در دو نوع ارتباطی و غیر مرتبط
 • انواع تومور مغزی
 • صرع و دمانس
 • پارکینسون و بیماری هانتینگتون

از بین رفتن بافت میلین، بیماری‌های مادرزادی و ضربه از دیگر آسیب‌های مختلف مغز هستند. غلاف میلین در اثر از بین رفتن نورون‌های پشتیبان تخریب می‌شوند (به دلیل آنکه یکی از کارهای نورون‌های پشتیبان ساختن غلاف میلین می‌باشد)

پژوهشگران دانشگاه پزشکی شیکاگو با بررسی عادت غذایی ۶۰۰۰ نفر دریافتند که آن دسته از افرادی که دچار مشکلات فراموشی و نظایر آن نیستند، در عادت غذایی خود غذاهای سرشار از ویتامین ای گنجانده‌اند. ویتامین ای، رادیکال‌های آزاد را که گمان می‌رود می‌توانند به سلول‌های مغز آسیب برسانند، مهار می‌کند.

مطالعات محققان کالج پزشکی جورجیا آمریکا نشان می‌دهد که غذای چرب، عملکرد سیناپس‌ها در هیپوکامپ مغز را مختل می‌کند و این عارضه سبب کاهش یاددید سطحی ===گیری و اختلال حافظه می‌شود. همچنین افرادی که رژیم غذایی ناسالمی دارند و به‌طور مستمر غذاهای پرچرب و پرکالری استفاده می‌کنند، هیپوکامپ کوچکتری دارند.

یکی از اندام‌های دستگاه عصبی است که به همراه نخاع بر فعالیت‌های بخش‌های مختلف بدن نظارت می‌کند و پس از تفسیر و پردازش اطلاعات در صورت نیاز پاسخ ایجاد می‌کند. مغز از دو بخش خاکستری (شامل جسم سلولی و رشته‌های فاقد میلین) و بخش سفید (شامل رشته‌های میلین دار) ساخته شده‌است که ضخامت بخش خاکستری کمتر و بخش خاکستری پیرامون بخش سفید قرار دارد. مغز خود شامل سه بخش: ۱. مخ ۲. مخچه ۳. ساقه مغز

عبداله رضوی

شماره کشور عملکرد زمینه عملکرد تاریخ
۱.  افغانستان بزرگ‌ترین تولیدکنندهٔ تریاک غیرقانونی، ۹۵٪ از بازار جهانی (۶۴ میلیارد دلار)، با ۲٫۹ میلیون کشاورز تریاک[۱][۲] مواد مخدر ۲۰۰۸
۲.  افغانستان بزرگترین تولیدکنندهٔ حشیش، بیش از ۳٬۵۰۰ تن تولید سالانه حشیش[۳][۴][۵] مواد مخدر ۲۰۱۰
۳.  افغانستان تولیدکننده بیشترین هروئین در جهان, ۳۸۰ تن هروئین در سال(~۹۰٪ تولید هروئین جهان)[۶][۷] مواد مخدر 2012
۳.  افغانستان بیشترین فساد اداری برطبق شفافیت بین‌الملل (برابر با سومالی و کره شمالی)[۸] سیاست 2012
۳.  افغانستان پایین‌ترین مصرف سرانه برق،a[۹] ۷٫۶ کیلو وات ساعت در سال انرژی 2012
۳.  افغانستان کمترین مصرف سالانه انرژی, 90 kgoe per person per year انرژی 2011
۳.  افغانستان بالاترین نرخ مرگ و میر نوزادان, ۱۲۱٫۶۳ مرگ در هر هزار نوزاد جمعیت شناسی 2012
۱.  آندورا بیشترین امید به زندگی، ۸۳٫۵۳ سال[۱۰] جمعیت شناسی
استاندارد زندگی
۲۰۰۹
۲.  آندورا بیشترین سرانهٔ ورود گردشگر, ۱۲۱[۱۱] اقتصاد ۲۰۰۸
۱.  آنگولا بالاترین میزان مرگ و میر نوزادان, ۱۸۰٫۲۱ مرگ در ۱۰۰۰ نوزاد متولد شده جمعیت شناسی ۲۰۰۹
۲.  آنگولا بالاترین میزان رشد تولیدات صنعتی, ۱۴٫۳۰٪[۱۲] صنعت ۲۰۰۸
۱.  آرژانتین بزرگترین صادرکننده گلابی , ۴۹۰٬۰۰۰ تن[۱۳][پیوند مرده][۱۴] کشاورزی ۲۰۰۹
۲.  آرژانتین بزرگترین صادرکننده روغن گیاهی , $۲٬۷۱۵٬۸۹۰٬۰۰۰ دلار[۱۵] کشاورزی ۲۰۰۹
۳.  آرژانتین بیشترین سرانهٔ مصرف گوشت, ۶۵٫۲ کیلوگرم/سال[۱۶] مصرف ۲۰۰۶
۴.  آرژانتین بزرگترین تولید‌کنندهٔ ماته، ۶۸۴٬۶۵۶ تُن در سال[۱۷] کشاورزی ۲۰۰۶
۵.  آرژانتین بهترین عملکرد در مسابقات قهرمانی جهان تنیس پادل (در بخش مردان)، ۷ مدال طلا، ۹ مدال در مجموع ورزش ۲۰۰۹
۶.  آرژانتین بهترین عملکرد در مسابقات قهرمانی جهان تنیس پادل (در بخش زنان)، ۷ مدال طلا، ۹ مدال در مجموع ورزش ۲۰۰۹
۱.  استرالیا بزرگترین تولیدکننده پشم، خروجی بیش از ۴۷۵٬۰۰۰ تن کشاورزی ۲۰۰۵
۲.  استرالیا بزرگترین تولیدکننده گوشت گوسفند کشاورزی ۲۰۰۵
۳.  استرالیا بزرگترین ذخایر اورانیوم ۱٬۲۴۳٬۰۰۰ تن انرژِی ۲۰۰۷
۴.  استرالیا بزرگترین تولیدکننده اکسید آلومینیوم ۱۸٬۳۱۲٬۰۰۰ تن صنعت ۲۰۰۶
۵.  استرالیا بزرگترین تولید‌کنندهٔ بوکسیت، ۶۳٬۰۰۰٬۰۰۰ تُن صنعت ۲۰۰۸
۶.  استرالیا بزرگترین تولیدکننده تیتانیم ۱٬۲۹۱٬۰۰۰ تن صنعت ۲۰۰۳
۷.  استرالیا بزرگترین تولیدکننده زیرکونیم ۴۲۶٬۰۰۰ تن صنعت ۲۰۰۵
۸.  استرالیا بهترین نتایج در جام جهانی راگبی (مردان) ۲ بار قهرمانی (۱۹۹۱ و ۱۹۹۹) ۱ بار نائب قهرمانی (۲۰۰۳) ورزش ۲۰۰۷
۹.  استرالیا بهترین نتایج در لیگ جهانی راگبی (مردان) ۹ بار قهرمانی (۱۹۵۷ , ۱۹۶۸ , ۱۹۷۰ , ۱۹۷۵ , ۱۹۷۷ , ۱۹۸۸ , ۱۹۹۲ , ۱۹۹۵ و ۲۰۰۰) ورزش ۲۰۰۸
۱۰.  استرالیا بیشترین قهرمانی در جام جهانی کریکت (مردان) ۴ بار (۱۹۸۷ , ۱۹۹۹ , ۲۰۰۳ و ۲۰۰۷)[۱۸] ورزش ۲۰۰۷
۱۱.  استرالیا بیشترین قهرمانی جام جهانی کریکت (زنان) ۵ بار (۱۹۷۸ , ۱۹۸۲ , ۱۹۸۸ , ۱۹۹۷ و ۲۰۰۵) ورزش ۲۰۰۹
۱۲.  استرالیا بهترین نتایج در جام جهانی کانو پلو ۳ مدال طلا ورزش ۲۰۰۹
۱۳.  استرالیا بهترین عملکرد قهرمانی نت بال، ۹ بار قهرمانی ورزش ۲۰۰۹
۱۴.  استرالیا بهترین نتایج در مسابقات بین‌المللی قهرمانی اسکواش دو نفره ورزش ۲۰۰۹
۱۵.  استرالیا بهترین نتایج در مسابقات جام جهانی اسکواش تیمی ورزش ۲۰۰۹
۱۶.  استرالیا بهترین عملکرد در جام جهانی فوتبال لمسی‌ها ورزش ۲۰۰۹
۱۷.  استرالیا بهترین performance at بهترین عملکرد در مسابقات سه‌گانه قهرمانی جهان ITU (women), 11 gold medals, 26 total medals ورزش ۲۰۰۹
۱.  اتریش بهترین عملکرد در مسابقات جهانی اسکی آلپاین fis, 74 ط medals, 233 total medals ورزش ۲۰۰۹
۲.  اتریش بهترین نتایج در جام جهانی اسکی پرشی ۵ مدال طلا ۷ مدال نقره و ۳ مدال برنز ورزش ۲۰۰۹
۱.  جمهوری آذربایجان بیشترین سال تولید ناخالص داخلی اسمی به نرخ رشد سال, ۴۸٫۲۳٪ اقتصاد ۲۰۰۸
۱.  بنگلادش بیشترین درصد از زمین‌های زراعی, ۵۵٫۳۹٪ کشاورزی
جغرافیا
۲۰۰۵
۲.  بنگلادش پایین‌ترین سرانه مصرف انرژی, ۱۶۰٫۹ kgoe per person per year انرژِی ۲۰۰۳
۳.  بنگلادش پایینترین سطح حقوق مالکیت با توجه به فهرست بین‌المللی حقوق مالکیت, score of ۲٫۹ سیاست ۲۰۰۸
۴.  بنگلادش بیشترین سران و مدیران دولتی زن, ۱۶ years and first women head-of-government to follow another سیاست از ۲۰۱۰
۱.  بلژیک جهانی‌ترین کشور بر اساس شاخص جهانی شدن, score of ۹۱٫۹۶ سیاست ۲۰۰۷
۲.  بلژیک بهترین عملکرد در UCI Cyclo-cross World Championships, مردان, ۲۵ gold medals, 52 total medals ورزش ۲۰۰۹
۳.  بلژیک بهترین performance at UCI Road World Championships (Men's Road Race), 25 gold medals, 47 total medals ورزش ۲۰۰۹
۴.  بلژیک بهترین نتایج در قهرمانی موتورکراس جهان ورزش ۲۰۰۹
۱.  پادشاهی بوتان بالاترین GDP (real) annual growth rate, ۲۱٫۴۰٪ (اطلاعات‌نامه جهان est.)[۱۹] اقتصاد ۲۰۰۸
۱.  برزیل بزرگترین تولیدکننده مرکبات در جهان، خروجی ۲۰٬۶۸۲٬۳۰۹ تن کشاورزی ۲۰۰۷
۲.  برزیل بزرگترین تولیدکننده پرتقال در جهان بیشتر از ۱۷٬۸ میلیون تن در سال کشاورزی ۲۰۰۵
۳.  برزیل بزرگترین تولیدکننده لوبیا سبز در جهان بیشتر از ۳٬۳۳۰٬۴۳۵ تن در سال کشاورزی ۲۰۰۸
۴.  برزیل بزرگترین تولیدکننده قهوه در جهان بیشتر از ۳٬۳۳۰٬۴۳۵ در سال کشاورزی ۲۰۰۸
۵.  برزیل بزرگترین تولیدکننده نیشکر در جهان بیشتر از ۵۱۴٬۰۷۹٬۷۲۹ تن در سال کشاورزی ۲۰۰۸
۶.  برزیل بزرگترین sisal producer, output of ۱۱۳٬۳۰۰ tons کشاورزی ۲۰۰۷
۷.  برزیل بیشترین تعداد قبیلهٔ جداشده, ۶۷[۲۰] جمعیت‌شناسی ۲۰۰۹
۸.  برزیل بیشترین تنوع زیستی, با بیشترین انواع شناخته‌شده گیاهان (۵۵٬۰۰۰), ماهیان آب شیرین (۳۰۰۰) و پستانداران (بیش از ۵۲۰ عدد)[۲۱] محیط زیست ۲۰۱۰
۹.  برزیل بزرگترین منابع آب شیرین تجدید پذیر, ۸٬۲۳۳ متر مکعب/سال جغرافی ۲۰۰۰
۱۰.  برزیل بزرگترین تولیدکننده نوبیوم, ۴۰٬۰۰۰ تن صنعت ۲۰۰۷
۱۱.  برزیل بیشترین ذخیرهٔ توریم جهان, ۶۰۶٬۰۰۰ تن صنعت ۲۰۰۱
۱۲.  برزیل بیشترین قهرمانی در جام‌های جهانی فوتبال در سال‌های (۱۹۵۸, ۱۹۶۲, ۱۹۷۰, ۱۹۹۴, ۲۰۰۲[۲۲] ورزش ۲۰۰۶
۱۳.  برزیل بیشترین قهرمانی در جام باشگاه‌های جهان (۲۰۰۰ , ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶) ورزش ۲۰۰۸
۱۴.  برزیل بیشترین قهرمانی در جام جهانی فوتبال ساحلی ۱۲ بار (۱۹۹۵ , ۱۹۹۶ , ۱۹۹۷ , ۱۹۹۸ , ۱۹۹۹ , ۲۰۰۰ , ۲۰۰۱ , ۲۰۰۲ , ۲۰۰۳ , ۲۰۰۴ , ۲۰۰۶ , ۲۰۰۷ , ۲۰۰۸) ورزش ۲۰۰۸
۱۵.  برزیل بهترین نتایج در جام جهانی فوتسال ۴ بار قهرمان (۱۹۸۹ , ۱۹۹۲ , ۱۹۹۶ , ۲۰۰۸) ورزش ۲۰۰۸
۱۶.  برزیل بهترین نتایج در جام جهانی هندبال ساحلی ۲ مدال طلا ۴ مدال در مجموع ورزش ۲۰۰۸
۱۷.  برزیل بهترین نتایج در جام جهانی والیبال ساحلی ۷ مدال طلا ۱۹ مدال در مجموع ورزش ۲۰۰۸
۱۸.  برزیل بهترین عملکرد در مسابقات جهانی چوگان, ۳ times winner (۱۹۹۵، ۲۰۰۱، ۲۰۰۴), ۲ times runner-up (۱۹۹۸، ۲۰۰۸) ورزش ۲۰۰۸
۱۹.  برزیل بزرگترین تولیدکننده هرزنامه‌های الکترونیکی, ۷٫۷ trillion messages per year فناوری ۲۰۰۷
۱.  بورکینافاسو بدترین وضعیت آموزش و پرورش با توجه بهفهرست آموزش و پرورش, score of ۰٫۲۷۴ کیفیت زندگی ۲۰۰۹
۲.  بورکینافاسو پایینترین نرخ سواد, ۲۳٫۶٪ از جمعیت کیفیت زندگی ۲۰۰۹
۱.  بوروندی بالاترین نرخ شهرنشینی, +۶٫۸٪ از جمعیت شهری در سال جمعیت‌شناسی ۲۰۰۸
۲.  بوروندی پایینترین تولید ناخالص داخلی (اسمی) سرانه اقتصاد ۲۰۰۷
۳.  بوروندی Least globalized country according to Globalization Index, score of ۲۵٫۷۵ سیاست ۲۰۰۷
۴.  بوروندی پایینترین رضایت از زندگی با توجه به فهرست رضایت از زندگی, ۱۰۰ کیفیت زندگی ۲۰۰۶
۱.  کانادا بزرگترین تولیدکننده تخم کتان، خروجی ۶۳۳٬۵۰۰ تن کشاورزی ۲۰۰۷
۲.  کانادا بزرگترین تولیدکننده دانه قناری، خروجی ۱۱۷٬۳۰۰ تن کشاورزی ۲۰۰۵
۳.  کانادا بزرگترین تولیدکننده شیره درخت افرا , output of ۱۴٬۸۹۰ kilolitres کشاورزی ۱۹۹۵
۴.  کانادا بزرگترین تولیدکننده اورانیوم بیشتر از ۹٬۸۶۲ تن انرژی ۲۰۰۸
۵.  کانادا بزرگترین مساحت آبی ۸۹۱٬۱۶۳ کیلومتر مربع[۲۳] جغرافی ۲۰۰۹
۶.  کانادا درازترین خط ساحلی, ۲۴۳٬۷۹۲ کیلومتر[۲۴] جغرافی ۲۰۰۹
۷.  کانادا Most years attaining the بالاترین شاخص توسعه انسانی (HDI), 10 out of 19 years کیفیت زندگی ۲۰۰۹
۸.  کانادا بهترین performance at World Curling Men's Championships, 31 gold medals, 45 total medals ورزش ۲۰۰۹
۹.  کانادا بهترین performance at World Curling Women's Championships, 15 gold medals, 26 total medals ورزش ۲۰۰۹
۱۰.  کانادا بیشترین در جام جهانی هاکی روی یخ زنان ۹ بار قهرمانی ورزش ۲۰۰۸
۱.  جمهوری آفریقای مرکزی Least easy business doing according to شاخص آسانی انجام کسب و کار اقتصاد ۲۰۰۹
۱.  شیلی دارنده بیشترین ذخایر و معادن مس, ۵٬۳۶۰٬۸۰۰ tons صنعت ۲۰۰۶
۲.  شیلی بزرگترین تولیدکننده ید ۱۵٬۳۴۶ تن صنعت ۲۰۰۵
۳.  شیلی بزرگترین تولیدکننده لیتیم ۱۲٬۰۰۰ تن صنعت
۴.  شیلی بیشترین ذخیره لیتیم ۳۰۰٬۰۰۰ تن صنعت
۵.  شیلی بزرگترین تولیدکننده رنیم tons صنعت ۲۰۰۵
۶.  شیلی بیشترین ذخایر رنیم tons صنعت ۲۰۰۵
۱.  چین بیشترین تولید برنج ۱۸۲٬۰۴۲٬۰۰۰ تن کشاورزی ۲۰۰۵
۲.  چین بزرگترین تولیدکننده گندم ۱۰۹٫۹ میلیون تن کشاورزی ۲۰۰۷
۳.  چین بزرگترین تولیدکننده میوه و سبزیجات بیشتر از ۵۰۶٬۶۳۴٬۰۰۰ تن کشاورزی ۲۰۰۴
۴.  چین بزرگترین تولیدکننده سیب بیشتر از ۲۶٬۰۶۵٬۵۰۰ تن کشاورزی ۲۰۰۶
۵.  چین بزرگترین تولیدکننده سیر بیشتر از ۱۲٬۰۸۸٬۰۰۰ کشاورزی ۲۰۰۸
۶.  چین بزرگترین pear and quince producer,, output of ۱۱٬۵۳۷٬۰۰۰ tons کشاورزی ۲۰۰۵
۷.  چین بزرگترین تولیدکننده نارنگی بیشتر از ۱۴٬۱۵۲٬۰۰۰ تن کشاورزی ۲۰۰۷
۸.  چین بزرگترین تولیدکننده هلو و شلیل بیشتر از ۶٬۰۳۰٬۰۰۰ تن کشاورزی ۲۰۰۵
۹.  چین بزرگترین تولیدکننده آلو وآلوچه جنگلی, output of ۴٬۶۳۵٬۵۰۰ tons کشاورزی ۲۰۰۵
۱۰.  چین بزرگترین تولیدکننده خرمالو بیشتر از ۱٬۹۸۷٬۰۰۰ تن کشاورزی ۲۰۰۶
۱۱.  چین بزرگترین تولیدکننده گوجه فرنگی ۳۲٬۵۴۰٬۰۴۰ تن کشاورزی ۲۰۰۶
۱۲.  چین بزرگترین تولیدکننده هندوانه ۶۹٬۳۱۵٬۰۰۰ تن کشاورزی ۲۰۰۵
۱۳.  چین بزرگترین chestnut producer, output of ۸۲۵٬۰۰۰ tons کشاورزی ۲۰۰۵
۱۴.  چین بزرگترین تولیدکننده گردو ۴۹۹٬۰۷۰ تن کشاورزی ۲۰۰۵
۱۵.  چین بزرگترین تولیدکننده بادام زمینی کشاورزی ۲۰۰۸
۱۶.  چین بزرگترین تولیدکننده بادمجان بیشتر از ۱۸٬۰۳۳٬۰۰۰ تن کشاورزی ۲۰۰۸
۱۷.  چین بزرگترین تولیدکننده هویج و شلغم, output of ۸٬۳۹۵٬۵۰۰ tons کشاورزی ۲۰۰۵
۱۸.  چین بزرگترین تولیدکننده سیب زمینی بیشتر از ۷۰ میلیون تن کشاورزی ۲۰۰۶
۱۹.  چین بزرگترین تولیدکننده کلم بیشتر از ۳۶٬۳۳۵٬۰۰۰ تن کشاورزی ۲۰۰۸
۲۰.  چین بزرگترین تولیدکننده گل کلم و کلم بروکلی , output of ۸٬۵۸۵٬۰۰۰ tons کشاورزی ۲۰۰۵
۲۱.  چین بزرگترین تولیدکننده اسفناج بیشتر از ۱۱٬۰۱۱٬۰۰۰ تن کشاورزی ۲۰۰۵
۲۲.  چین بزرگترین تولیدکننده کاهو و کاسنی, output of ۱۱٬۰۰۵٬۰۰۰ tons کشاورزی ۲۰۰۵
۲۳.  چین بزرگترین تولیدکننده مارچوبه, output of ۵٬۹۰۶٬۰۰۰ tons کشاورزی ۲۰۰۵
۲۴.  چین بزرگترین تولیدکننده پیاز و موسیر بیشتر از ۱۷٬۷۹۳٬۰۰ تن کشاورزی ۲۰۰۵
۲۵.  چین بزرگترین cucumber and gherkin producer, output of ۲۶٬۰۰۰٬۰۰۰ tons کشاورزی ۲۰۰۵
۲۶.  چین بزرگترین تولیدکننده ماهی بیشتر از ۴۹٬۴۶۷٬۲۷۵ تن کشاورزی ۲۰۰۵
۲۷.  چین بزرگترین تولیدکننده گیاهان آبزی, output of ۱۱٬۱۶۳٬۶۷۵ tons کشاورزی ۲۰۰۵
۲۸.  چین بزرگترین تولیدکننده عسل بیشتر از ۲۹۸٬۰۰۰ تن کشاورزی ۲۰۰۵
۲۹.  چین بزرگترین تولیدکننده قارچ و قارچ خوراکی دنبلان, output of ۱٬۴۱۰٬۵۴۰ tons کشاورزی ۲۰۰۵
۳۰.  چین بزرگترین تولیدکننده پنبه بیشتر از ۱۱٬۴۰۰٬۰۰۰ تن کشاورزی ۲۰۰۵
۳۱.  چین بزرگترین تولیدکننده ابریشم بیشتر از ۲۹۰٬۰۰۳ تن کشاورزی ۲۰۰۵
۳۲.  چین بزرگترین تولیدکننده کلزا, output of 10.3 million metric tons کشاورزی ۲۰۰۷
۳۳.  چین بزرگترین تولیدکننده چای بیشتر از ۱٬۱۸۳٬۵۰۲ میلیون تن کشاورزی ۲۰۰۷
۳۴.  چین بزرگترین تولیدکننده توتون بیشتر از ۲٬۲۹۸٬۸۰۰ تن کشاورزی ۲۰۰۰
۳۵.  چین بزرگترین livestock of domestic sheep, ۱۵۷٬۹۰۰٬۰۰۰ heads کشاورزی ۲۰۰۴
۳۶.  چین بزرگترین livestock of domestic pig, ۴۸۸٬۸۰۰٬۰۰۰ heads کشاورزی ۲۰۰۵
۳۷.  چین بزرگترین livestock of mules, ۴٬۱۹۴٬۰۰۰ heads کشاورزی ۲۰۰۳
۳۸.  چین بزرگترین livestock of donkeys, ۸٬۴۹۹٬۰۰۰ heads کشاورزی ۲۰۰۳
۳۹.  چین بزرگترین livestock of horses, ۸٬۰۸۸٬۰۰۰ heads کشاورزی ۲۰۰۳
۴۰.  چین بزرگترین مصرف‌کننده برنج ۱۳۵ میلیون تن در سال مصرف ۲۰۰۴
۴۱.  چین بزرگترین بازار ماشین, ۱۳٫۶۴ million vehicles[۲۵] حمل و نقل
۴۲.  چین بیشترین جمعیت در جهان ۱٬۳۱۵٬۸۴۴٬۰۰۰ نفر[۲۶] جمعیت‌شناسی ۲۰۰۶
۴۳.  چین بزرگترین نیروی کار جهان, ۸۰۷٬۷۰۰٬۰۰۰ اقتصاد ۲۰۰۸
۴۴.  چین بزرگترین تولیدکننده انرژی قابل تجدید انرژی ۲۰۰۶
۴۵.  چین Hydroelectricity, 585.2 TW•h per year انرژی ۲۰۰۷
۴۶.  چین بزرگترین تولیدکننده زغال سنگ بیشتر از ۲٬۵۳۶٫۷ تن انرژی ۲۰۰۷
۴۷.  چین بزرگترین تولیدکننده توربین بادی [۲۷] انرژی ۲۰۰۹
۴۸.  چین بزرگترین تولیدکننده صفحات خورشیدی[۲۷] انرژی ۲۰۰۹
۴۹.  چین بیشترین تولید گازهای گلخانه‌ای دی‌اکسید کربن, ۶٬۱۰۳٬۴۹۳٬۰۰۰ metric tons محیط زیست ۲۰۰۶
۵۰.  چین بزرگترین forex reserves, $۲٬۲۷۳٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ اقتصاد ۲۰۰۹
۵۱.  چین بزرگترین صادر‌کننده, $۱٬۲۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰[۲۸] اقتصاد ۲۰۰۹
۵۲.  چین بالاترین تراز حساب جاری, $۳۷۱٬۸۳۳٬۰۰۰٬۰۰۰ اقتصاد ۲۰۰۷
۵۳.  چین بالاترین ارتفاع از سطح دریا, ۸٬۸۴۸ m (۲۹٬۰۲۹ ft) at کوه اورست (shared with نپال) جغرافیا ۲۰۰۹
۵۴.  چین طولانی‌ترین مرز زمینی, ۲۲٬۱۱۷ km (۲۲٬۱۴۷ km if هنگ کنگ and ماکائو، the two special administrative regions are counted) جغرافیا ۲۰۰۹
۵۵.  چین پر همسایه‌ترین کشور, ۱۴ (۱۶ if هنگ کنگ and ماکائو، the two special administrative regions are counted), the same number as with روسیه جغرافیا ۲۰۰۹
۵۶.  چین بزرگترین تولیدکننده طلا ۲۷۶ تن[۲۹] صنعت ۲۰۰۷
۵۷.  چین بزرگترین تولیدکننده آلومینیم ۵٬۸۹۶٬۰۰۰ تن صنعت ۲۰۰۶
۵۸.  چین بزرگترین تولیدکننده آنتیموان ۱۲۶٬۰۰۰ تن صنعت ۲۰۰۵
۵۹.  چین بزرگترین تولیدکننده آرسنیک صنعت ۲۰۰۶
۶۰.  چین بزرگترین تولیدکننده بیسموت ۱٬۹۰۰ تن صنعت ۲۰۰۶
۶۱.  چین بزرگترین تولیدکننده کادمیم, ۳٬۰۰۰ تن صنعت ۲۰۰۵
۶۲.  چین بزرگترین تولیدکننده سیمان ۱٬۰۳۸٬۰۰۰٬۰۰۰ تن صنعت ۲۰۰۵
۶۳.  چین بزرگترین تولیدکننده فلوئور ۳٬۰۰۰٬۰۰۰ تن صنعت ۲۰۰۶
۶۴.  چین بزرگترین تولیدکننده آهن, ۵۸۸٬۰۰۰٬۰۰۰ تن صنعت ۲۰۰۶
۶۵.  چین بزرگترین تولیدکننده منگنز ۶٬۰۰۰٬۰۰۰ تن صنعت ۲۰۰۶
۶۶.  چین بزرگترین تولیدکننده جیوه, ۱٬۱۵۰ تن صنعت ۲۰۰۵
۶۷.  چین بزرگترین تولیدکننده میکا ۸۹٬۰۰۰ تن صنعت ۲۰۰۵
۶۸.  چین بزرگترین تولیدکننده استیل, ۵۰۰٬۵۰۰٬۰۰۰ تن صنعت ۲۰۰۸
۶۹.  چین بزرگترین تولیدکننده استرانسیم ۷۰۰٬۰۰۰ تن صنعت ۲۰۰۵
۷۰.  چین بزرگترین تولیدکننده قلع ۱۲۰٬۰۰۰ تن صنعت ۲۰۰۵
۷۱.  چین بزرگترین ذخیره قلع ۱٬۷۰۰٬۰۰۰ تن صنعت ۲۰۰۶
۷۲.  چین بزرگترین تولیدکننده تنگستن ۴۶٬۹۰۰ تن صنعت ۲۰۰۵
۷۳.  چین بزرگترین تولیدکننده روی, ۲٬۶۰۰٬۰۰۰ تن صنعت ۲۰۰۶
۷۴.  چین بزرگترین تولیدکننده موتورسیکلت, ۱۳٬۷۹۰٬۰۰۰ موتور[۳۰] حمل و نقل ۲۰۰۹
۷۵.  چین بزرگترین ارتش براساس داشتن سربازان فعال, ۲٫۲۵ میلیون نفر[۳۱] نظامی ۲۰۰۵
۷۶.  چین بزرگترین نیروی پلیس, ۱٬۷۸۰٬۰۰۰ پلیس نظامی ۲۰۱۰
۷۷.  چین Most frigates in operation, ۴۹ نظامی
۷۸.  چین بهترین عملکرد برای تیم ملی بانوان بدمینتون, ۱۱ تیم برنده ورزش ۲۰۰۹
۷۹.  چین بهترین performance at World Badminton Championships, 43 gold medals won ورزش ۲۰۰۹
۸۰.  چین بهترین performance at World Amateur Go Championship, 18 wins ورزش ۲۰۰۹
۸۱.  چین بهترین عملکرد در پینگ پونگ, ۳۵ تیم برنده ورزش ۲۰۰۹
۸۲.  چین بهترین performance at World Weightlifting Championships (women), 314 gold medals, 423 total medals ورزش ۲۰۰۷
۸۳.  چین بالاترین نرخ اعدام در سال,officially not released.at least 1700 (estimated)[۳۲][۳۳] فناوری ۲۰۰۹
۸۴.  چین Leading surveillance society (Endemic surveillance society)[۳۴] Surveillance ۲۰۰۷
۸۵.  چین بیشترین کاربران اینترنت ۲۹۸٬۰۰۰٬۰۰۰ نفر[۳۵] فناوری ۲۰۰۹
۸۶.  چین بیشترین استفاده کنندگان از خط تلفن اصلی ۳۶۸٬۰۰۰٬۰۰۰[۳۶] فناوری ۲۰۰۶
۸۷.  چین بیشترین استفاده از تلفن همراه ۷۰۳٬۰۰۰٬۰۰۰[۳۷] فناوری ۲۰۰۹
۸۸.  چین بزرگترین طول مسیر آبراهه, ۱۱۰٬۰۰۰ km حمل و نقل ۲۰۰۸
۸۹.  چین بزرگترین total length of high-speed railways, ۶٬۰۰۳ km حمل و نقل ۲۰۰۹
۱.  جمهوری کنگو Lowest energy intensity, ۳۰٫۵ toe per 1 million dollars of GDP انرژی ۲۰۰۳
۱.  کلمبیا بزرگترین تولیدکننده زمرد صنعت ۲۰۰۹
۱.  کاستاریکا بالاترین environmental happiness according to Happy Planet Index, score of ۷۶٫۱ کیفیت زندگی ۲۰۰۹
۱.  ساحل عاج بزرگترین تولیدکننده کاکائو ۱٬۳۳۰٬۰۰۰ تن کشاورزی ۲۰۰۵
۱.  کوبا بیشترین قهرمانی در جام جهانی بیس بال ۲۵ مدال طلا ورزش ۲۰۰۹
۲.  کوبا بهترین نتایج در جام جهانی بوکس ۲ بار قهرمانی (۲۰۰۶٬۲۰۰۸) ورزش ۲۰۰۸
۳.  کوبا بیشترین قهرمانی در جام جهانی والیبال زنان ۴ بار ۱۹۸۹٬۱۹۹۱٬۱۹۹۵٬۱۹۹۹ ورزش ۲۰۰۹
۱.  جمهوری چک بالاترین consumption of beer per capita, 156.9 liters / year[۳۸] مصرف ۲۰۰۴
۱.  جمهوری دموکراتیک کنگو بالاترین percentage of population suffering from undernourishment, ۷۵٪ جمعیت‌شناسی ۲۰۰۶
۲.  جمهوری دموکراتیک کنگو بالاترین energy intensity, 4746.3 toe per 1 million dollars of GDP انرژی ۲۰۰۳
۳.  جمهوری دموکراتیک کنگو بزرگترین تولیدکننده کوبالت, ۲۲٬۰۰۰ tons صنعت ۲۰۰۵
۱.  دانمارک بیشترین برابری درآمدها according to سازمان ملل متحد[۳۹] اقتصاد ۱۹۹۷
۲.  دانمارک بالاترین minimum wage, ۲۲٬۷۱۳ (Intl. dollars) اقتصاد ۲۰۰۸
۳.  دانمارک Most northernmost point on land, ۸۳°40'N at Kaffeklubben Island,  گرینلند جغرافیا ۲۰۰۹
۴.  دانمارک بالاترین satisfaction with life according to فهرست کشورها بر پایه شاخص رضایت از زندگی, ۲۷۳٫۴ کیفیت زندگی ۲۰۰۶
۱.  مصر بزرگترین date producer, output of ۱٬۳۱۳٬۶۹۰ tons کشاورزی ۲۰۰۷
۱.  استونی بالاترین prevalence of females in population, 0.84 males per female جمعیت‌شناسی ۲۰۰۹
۱.  اتیوپی بهترین performance at World Cross Country Running Championships, 27 wins ورزش ۲۰۰۹
۱.  فیجی بهترین performance at Rugby World Cup Sevens (men), 2 times winner (۱۹۹۷، ۲۰۰۵) ورزش ۲۰۰۸
۱.  فنلاند بالاترین consumption of coffee per capita, 11.4 kg / year[۴۰] مصرف
۲.  فنلاند بهترین student performance in science Demographics
Quality of life
۲۰۰۶
۳.  فنلاند Most property rights according to International Property Rights Index, score of ۸٫۶ سیاست ۲۰۰۸
۴.  فنلاند بالاترین prosperity according to شاخص رفاه لگاتوم کیفیت زندگی ۲۰۰۹
۵.  فنلاند بهترین performance at Drivers' World Rally Championship, 14 wins by 7 drivers ورزش ۲۰۰۹
۶.  فنلاند Most technologically advanced according to the UN's Technology Achievement Index, 0.744[۴۱] فناوری ۲۰۰۱
۱.  فرانسه بزرگترین sugar beet producer, output of 29 million metric tons کشاورزی ۲۰۰۵
۲.  فرانسه بزرگترین indigenous duck meat producer[۴۲] کشاورزی ۲۰۰۵
۳.  فرانسه بزرگترین producer of pharmaceutical products[۴۳] صنعت ۲۰۰۷
۴.  فرانسه بزرگترین exporter of عطر[۴۴] صنعت ۲۰۰۷
۵.  فرانسه بالاترین consumption of شراب per capita, 55.85 liters / year[۴۵] مصرف
۶.  فرانسه بزرگترین percentage of nuclear energy in total energy production, ۷۶٫۲٪ انرژی ۲۰۰۸
۷.  فرانسه بزرگترین electricity exporter, ۶۷٬۶۰۰ million kWh انرژی ۲۰۰۷
۸.  فرانسه Most time zones (overseas territories included), ۱۲ Geography ۲۰۰۹
۹.  فرانسه بهترین performance at World Championships of Basque Pelota, 58 gold medals, 140 total medals ورزش ۲۰۰۹
۱۰.  فرانسه بهترین performance at UCI Road World Championships (Women's Road Race), 9 gold medals, 15 total medals ورزش ۲۰۰۹
۱۱.  فرانسه بهترین performance at Endurance FIM World Championship (motorcycle racing) ورزش ۲۰۰۹
۱۲.  فرانسه بیشترین بازدید گردشگران در یک سال, 81.9 million Tourism ۲۰۰۷
1.  گرجستان The number one economic reformer in the world, Improved in one year from 112th to 18th position in the rank of ease of doing business[۴۶] اقتصاد ۲۰۰۹
۱.  آلمان بزرگترین hop producer, output of ۳۴٬۴۳۸ tons کشاورزی ۲۰۰۵
۲.  آلمان بزرگترین producer of lignite, ۱۷۵٬۴۰۰٬۰۰۰ tons Energy
Industry
۲۰۰۱
۳.  آلمان Most Winter Olympic medals, 128 gold medals, 358 total medals[۴۷] ورزش ۲۰۱۰
۴.  آلمان بهترین performance at FIBT World Championships (bobsleigh and skeleton), 58 gold medals, 146 total medals ورزش ۲۰۰۹
۵.  آلمان بهترین performance at ICF Canoe Polo World Championships (women), 3 gold medals, 7 total medals ورزش ۲۰۰۹
۶.  آلمان بهترین performance at ICF Canoe Sprint World Championships, 171 gold medals, 406 total medals ورزش ۲۰۰۹
۷.  آلمان بهترین performance at ICF Canoe Slalom World Championships, 92 gold medals, 252 total medals ورزش ۲۰۰۹
۸.  آلمان بهترین performance at UCI Cyclo-cross World Championships, Women, 4 gold medals, 10 total medals ورزش ۲۰۰۹
۹.  آلمان بهترین performance at UCI Indoor Cycling World Championships, 79 gold medals, 201 total medals ورزش ۲۰۰۹
۱۰.  آلمان بهترین performance at FEI World Equestrian Games, 25 gold medals, 58 total medals ورزش ۲۰۰۹
۱۱.  آلمان بهترین performance at equestrian Dressage World Championship, 18 gold medals ورزش ۲۰۰۹
۱۲.  آلمان بهترین performance at Show Jumping World Championships (equestrian), 8 gold medals, 16 total medals ورزش ۲۰۰۹
۱۳.  آلمان بهترین performance at Fistball World Cup (men), 9 gold medals, 13 total medals ورزش ۲۰۰۹
۱۴.  آلمان بهترین performance at Fistball World Cup (women), 3 gold medals, 4 total medals ورزش ۲۰۰۹
۱۵.  آلمان بهترین performance at Fistball World Games (men), 4 gold medals, 6 total medals ورزش ۲۰۰۹
۱۶.  آلمان بهترین performance at جام جهانی فوتبال زنانs, 2 times winner (۲۰۰۳, ۲۰۰۷), ۱ time runner-up (۱۹۹۵) ورزش ۲۰۰۸
۱۷.  آلمان بهترین performance at FIL World Luge Championships, 85 gold medals, 215 total medals ورزش ۲۰۰۹
۱۸.  آلمان بهترین performance at World Sprint Speed Skating Championships for Women, 19 gold medals, 41 total medals ورزش ۲۰۰۹
۱۹.  آلمان بهترین performance at World Single Distance Championships for Women (speed skating), 35 gold medals, 74 total medals ورزش ۲۰۰۹
۱.  یونان بالاترین consumption of olive oil per capita, 26.1 kg / year[۴۸] مصرف
۲.  یونان بالاترین consumption of tobacco per capita, ۴٬۳۱۳ cigarettes / year[۴۹] مصرف
۳.  یونان بالاترین share of gold in total forex reserves, ۹۲٫۸٪ Finance ۲۰۰۹
۱.  گینه بزرگترین bauxite reserves, ۷٬۴۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ tons صنعت ۲۰۰۸
۱.  هندوراس بالاترین intentional homicide rate, 58 per 100000 people per year جمعیت‌شناسی ۲۰۰۸
۱.  مجارستان بهترین performance at FINA Water Polo World Cup (men), 3 times winner (۱۹۷۹، ۱۹۹۵، ۱۹۹۹), ۳ times runner-up (۱۹۹۳، ۲۰۰۲، ۲۰۰۶) ورزش ۲۰۰۹
۱.  ایسلند بالاترین electricity consumption per capita, ۳٬۱۵۲W per person Consumption
Energy
۲۰۰۵
۲.  ایسلند Most northernmost southernmost point on land, ۶۳°17'N at سورت (جزیره) island Geography ۲۰۰۹
۳.  ایسلند بالاترین percentage of Internet users, 92٪[۵۰] فناوری ۲۰۰۹
۴.  ایسلند Most press freedom according to Freedom of the Press (report) سیاست ۲۰۰۹
۱.  هند بزرگترین millet producer, output of ۱۰٬۶۱۰٬۰۰۰ tons کشاورزی ۲۰۰۷
۲.  هند بزرگترین banana producer, output of 21.77 million metric tons کشاورزی ۲۰۰۷
۳.  هند بزرگترین lemon and lime producer, output of ۲٬۰۶۰٬۰۰۰ tons کشاورزی ۲۰۰۷
۴.  هند بزرگترین mango producer, output of ۱۳٬۵۰۱٬۰۰۰ tons کشاورزی ۲۰۰۷
۵.  هند بزرگترین areca nut producer, output of ۴۸۳٬۱۰۰ tons کشاورزی ۲۰۰۶
۶.  هند بزرگترین spice producer, output of ۱٬۶۰۰٬۰۰۰ tons کشاورزی ۲۰۰۴
۷.  هند بزرگترین ginger producer, output of ۴۲۰٬۰۰۰ tons کشاورزی ۲۰۰۸
۸.  هند بزرگترین chickpea producer, output of ۵٬۹۷۰٬۰۰۰ tons کشاورزی ۲۰۰۸
۹.  هند بزرگترین lentil producer, output of ۱٬۴۰۰٬۰۰۰ tons کشاورزی ۲۰۰۷
۱۰.  هند بزرگترین jute producer, output of ۲٬۱۴۰٬۰۰۰ tons کشاورزی ۲۰۰۸
۱۱.  هند بزرگترین milk producer, output of ۵۹٬۲۱۰٬۰۰۰ tons کشاورزی ۲۰۰۷
۱۲.  هند بزرگترین livestock of water buffalos, ۹۷٬۷۰۰٬۰۰۰ heads کشاورزی ۲۰۰۴
۱۳.  هند بزرگترین total freshwater withdrawal, 645.84 km³/year Agriculture
Consumption
۲۰۰۰
۱۴.  هند بزرگترین area of irrigated land, ۵۵۸٬۰۸۰ km² Agriculture
Geography
۲۰۰۳
۱۵.  هند بزرگترین tiger headcount, 3750 tigers Environment ۱۹۹۰
۱.  اندونزی بزرگترین palm oil producer, output of ۱۵٬۹۰۰٬۰۰۰ tons کشاورزی ۲۰۰۶
۲.  اندونزی بزرگترین cinnamon producer, output of ۶۰٬۰۰۰ tons کشاورزی ۲۰۰۵
۳.  اندونزی بزرگترین clove producer, output of ۱۱۰٬۰۰۰ tons کشاورزی ۲۰۰۵
۴.  اندونزی بزرگترین area of permanent crops, ۱۲۸٬۵۸۱ km² Agriculture
Geography
۲۰۰۵
۵.  اندونزی بزرگترین number of ethnic groups, at least ۳۳۰ جمعیت‌شناسی ۱۹۴۵
۶.  اندونزی Most islands, ۱۷٬۵۰۸ جغرافیا ۲۰۰۰
۷.  اندونزی بهترین performance at men's badminton Thomas Cup, 13 times winner ورزش ۲۰۰۹
۱.  ایران بزرگ‌ترین تولیدکنندهٔ پسته، با ۲۳۰٬۰۰۰ تن[۵۱] کشاورزی ۲۰۰۷
۲.  ایران بزرگ‌ترین تولیدکنندهٔ زعفران، ۹۳٫۷٪ تولید دنیا[۵۲] کشاورزی ۲۰۰۹
۳.  ایران بزرگ‌ترین تولیدکنندهٔ خاویار[۵۳] کشاورزی ۲۰۰۹
۴.  ایران بزرگ‌ترین تولیدکنندهٔ انواع توت[۵۱] کشاورزی ۲۰۰۷
۵.  ایران بزرگ‌ترین تولیدکنندهٔ میوه‌های هسته‌دار[۵۱] کشاورزی ۲۰۰۷
۶.  ایران بزرگ‌ترین تولیدکنندهٔ زرشک[۵۴] کشاورزی ۲۰۰۹
۷.  ایران داغ‌ترین دمای ثبت‌شده در سطح زمین، ۷۰٫۷ درجه سانتی‌گراد (۱۵۹ فارنهایت) ثبت شده در دشت لوت[۵۵] آب‌وهوا ۲۰۰۵
۸.  ایران مرگبارترین بوران ثبت‌شده در دنیا، ۴۰۰۰ کشته در بوران ۱۳۵۰ ایران آب‌وهوا ۱۹۷۲
۹.  ایران بزرگ‌ترین واردکنندهٔ گندم[۵۶][۵۷][۵۸] مصرف ۲۰۰۹
۱۰.  ایران بالاترین نرخ فرار مغرها در جهان جمعیت‌شناسی ۲۰۰۳
۱۱.  ایران بالاترین نسبت ثبت‌نام دختران به پسران در مدارس،[۵۹] ۱٫۲۲ دانش‌آموز دختر به پسر آموزش ۲۰۰۵
۱۲.  ایران محلی که بشترین تشعشع رادیواکتیو طبیعی زمینه را دارد، با مقدار سالانه ۲۶۰ ام‌ث‌وی جغرافی ۲۰۱۰
۱۳.  ایران بیشترین تعداد زمین‌لرزه‌های شدید، ۵٫۵+ ریشتر شدت[۶۰] زمین‌شناسی ۲۰۱۰
۱۴.  ایران 'دقیق‌ترین گاهشمار، گاهشمار ایرانی ژئوفیزیک ۲۰۱۰
۱۵.  ایران بالاترین درصد شیوع مصرف مواد افیونی، ۲٫۸٪ از کل جمعیت سلامت ۱۹۹۹
۱۶.  ایران بالاترین تعداد پایتخت‌های پیشین، ۳۱ پایتخت سابق cities تاریخ ۲۰۱۰
۱۷.  ایران میزبان بزرگ‌ترین جمعیت آوارگان خارجی، عمدتاً آوارگان عراقی و افغان[۶۱][۶۲][۶۳][۶۴] انسان‌دوستانه ۱۹۹۹
۱۸.  ایران بزرگترین تولیدکنندهٔ فیروزه[۶۵][۶۶] صنعت ۲۰۱۰
۱۹.  ایران بزرگترین ذخیره روی[۶۷][۶۸][۶۹] صنعت ۲۰۱۰
۲۰.  ایران بزرگ‌ترین تولیدکننده قالی دست‌باف[۷۰][۷۱][۷۲] صنعت ۲۰۱۰
۲1.  ایران بزرگترین صادرکننده قالی دست‌باف
22.  ایران سریع‌ترین رشد سالانه در علم و تکنولوژی دنیا، ۱۰۰۰٪ افزایش تولید علم و تکنولوژی در جهان[۷۳][۷۴][۷۵] علم ۲۰۱۰
23.  ایران قدیمی‌ترین کشور جهان، تأسیس: ۳۲۰۰ سال قبل از میلاد تاریخ ۲۰۱۰
24.  ایران بیشترین تعداد وسایل نقلیه گازسوز, ۲٫۸۶ میلیون وسیله نقلیه گازسوز[۷۶] حمل و نقل ۲۰۱۱
25.  ایران قدیمی‌ترین فرش پیدا شده متعلق به فرش پازیریک تاریخ ۲۰۱۰
26.  ایران وجود بزرگترین میدان گازی جهان در میدان گازی پارس جنوبی اقتصاد ۲۰۰۵
27.  ایران کهن‌ترین سفال‌های پیدا شده در ایران }
1.  عراق غیرصلح‌آمیزترین کشور بر اساس شاخص صلح جهانی نظامی
سیاست
۲۰۰۹
۱.  جمهوری ایرلند بهترین quality of life, 8.333 out of 10[۷۷] یفیت زندگیک ۲۰۰۵
۲.  جمهوری ایرلند Most Eurovision wins, 7[۷۸] Entertainment ۲۰۰۹
۱.  اسرائیل Lowest depression below the sea level, -418 m at دریای مرده (shared with اردن) Geography ۲۰۰۹
۱.  ایتالیا بزرگترین تولیدکننده انگور, output of ۸٬۵۱۹٬۴۱۸ tons کشاورزی ۲۰۰۸
۲.  ایتالیا بزرگترین تولیدکننده شراب, output of ۸٬۵۱۹٬۴۱۸ tons کشاورزی ۲۰۰۵
۳.  ایتالیا بزرگترین تولیدکننده کیوی, output of ۴۱۵٬۰۵۰ tons کشاورزی ۲۰۰۵
۴.  ایتالیا بزرگترین تولیدکننده شوکلات, output of ۴۶۹٬۹۸۰ tons کشاورزی ۲۰۰۵
۵.  ایتالیا دارای بیشترین آثار باستانی ثبت شده در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو, ۴۴ فرهنگ ۲۰۰۹
۶.  ایتالیا بهترین performance at لیگ جهانی والیبالs, 8 times winner, 3 times runner-up ورزش ۲۰۰۸
۷.  ایتالیا بهترین performance at Karting World Championship, 21 wins ورزش ۲۰۰۹
۸.  ایتالیا بهترین performance at F1 Powerboat World Championship, 13 wins ورزش ۲۰۰۸
۹.  ایتالیا بهترین performance at FIL World Luge Natural Track Championships, 27 gold medals, 80 total medals ورزش ۲۰۰۹
۱۰.  ایتالیا بهترین performance at World Championships of Ski Mountaineering, 2 times winner (۲۰۰۶، ۲۰۰۸) ورزش ۲۰۰۹
۱.  ژاپن Lowest birth rate, 7.64 births per 1000 persons جمعیت‌شناسی ۲۰۰۹
۲.  ژاپن Lowest central bank interest rate, ۰٫۱۰٪ دارایی ۲۰۰۸
۳.  ژاپن Lowest commercial bank prime lending rate, ۱٫۶۸٪ دارایی ۲۰۰۸
۴.  ژاپن بهترین performance at American Football World Cup, 2 times winner (۱۹۹۹, ۲۰۰۳) ورزش ۲۰۰۹
۵.  ژاپن بهترین performance at World Judo Championships, 97 gold medals, 229 total medals ورزش ۲۰۰۹
۶.  ژاپن بهترین performance at Karate World Championships, 10 wins ورزش ۲۰۰۹
۷.  ژاپن Most patents granted, ۱۸۵٬۸۲۷ فناوری ۲۰۰۷
۸.  ژاپن Most patents in force, ۱٬۶۱۳٬۷۷۶ فناوری ۲۰۰۷
۹.  ژاپن Most merchant ships owned, ۳۷۵۷ Transport ۲۰۰۸
۱۰.  ژاپن بزرگترین metropolitan areas population, توکیو ۳۲٬۴۵۰٬۰۰۰ جمعیت‌شناسی ۲۰۰۹
۱.  اردن Lowest depression below the sea level, -418 m at دریای مرده (shared with اسرائیل) Geography ۲۰۰۹
۱.  قزاقستان بزرگترین landlocked country, ۲٬۷۲۴٬۹۰۰ square kilometers جغرافیا ۱۹۹۱
۱.  کیریباتی Smallest volume of carbon dioxide emissions, ۲۹٬۰۰۰ metric tons Environment ۲۰۰۶
۱.  کره شمالی Lowest level of economic freedom according to Index of Economic Freedom Economy
Politics
۲۰۰۹
۲.  کره شمالی بزرگترین military budget as ٪ of GDP, ۲۲٫۹٪ نظامی ۲۰۰۳
۳.  کره شمالی Most diesel submarines in operation, ۶۲ Military
۴.  کره شمالی بزرگترین reserve force, ۴٬۷۰۰٬۰۰۰ Military ۲۰۰۶
۵.  کره شمالی Most active troops per population, 46 per 1000 people ظامین ۲۰۰۶
۶.  کره شمالی Lowest level of press freedom according to Freedom of the Press (report) یاستس ۲۰۰۹
۷.  کره شمالی Lowest level of democracy according to شاخص مردم‌سالاری, score of ۰٫۸۶ Politics ۲۰۰۸
۱.  کره جنوبی بهترین student performance in reading Demographics
Quality of life
۲۰۰۶
۲.  کره جنوبی بزرگترین shipbuilder, ۱۲٬۴۰۰٬۰۰۰ Gross Tonnage Industry
Transport
۲۰۰۸
۳.  کره جنوبی بهترین performance at World Short Track Speed Skating Team Championships, 12 gold medals, 30 total medals ورزش ۲۰۰۹
۴.  کره جنوبی بهترین performance at World Junior Short Track Speed Skating Championships, 29 gold medals, 66 total medals ورزش ۲۰۰۹
۵.  کره جنوبی بهترین performance at World Taekwondo Championships, 142 gold medals, 186 total medals ورزش ۲۰۰۹
۶.  کره جنوبی بالاترین شاخص فرصت‌های دیجیتال بر پایه کشور, the score of ۰٫۸۰ فناوری ۲۰۰۷
۷.  کره جنوبی Most heliports, 516[۷۹] Transport ۲۰۰۹
۱.  کویت بالاترین-valued currency unit, دینار کویت (KWD; 1 KWD = ۳٫۷۲۹۵۳ USD, 1 USD = ۰٫۲۶۸۱۳ KWD) اقتصاد
۱.  لسوتو بالاترین lowest point among all countries, 1400 m Geography ۲۰۰۹
۱.  لیختن‌اشتاین بالاترین GDP (nominal) per capita, $۱۴۵٬۷۳۴ (اطلاعات‌نامه جهان est.) اقتصاد ۲۰۰۷
۲.  لیختن‌اشتاین بالاترین GDP (PPP) per capita, ۱۱۸٬۰۰۰ Int. $ (اطلاعات‌نامه جهان est.) اقتصاد ۲۰۰۷
۱.  لیتوانی بالاترین suicide rate, 38.6 per ۱۰۰٬۰۰۰ people per year جمعیت‌شناسی ۲۰۰۵
۱.  لوکزامبورگ بالاترین consumption of alcohol per capita, 15.56 litres / year Consumption ۲۰۰۸
۲.  لوکزامبورگ بالاترین GDP (nominal) per capita, $۱۱۳٬۰۴۴ (صندوق بین‌المللی پول est.), $۱۱۱٬۱۸۲ (بانک جهانی est.) اقتصاد ۲۰۰۸
۳.  لوکزامبورگ بالاترین GDP (PPP) per capita, ۷۸٬۵۵۹ Int. $ (بانک جهانی est.) اقتصاد ۲۰۰۸
۱.  لیبی Hottest air temperature ever recorded, ۵۷٫۸ °C (۱۳۶ °F) Climate ۱۹۲۲
۱.  ماداگاسکار بزرگترین vanilla producer, output of ۶٬۲۰۰ tons کشاورزی ۲۰۰۶
۱.  مالدیو بالاترین annual population growth, ۵٫۵۷٪ جمعیت‌شناسی ۲۰۰۸
۲.  مالدیو Lowest بالاترین point among all countries, 2 m (7 ft) Geography ۲۰۰۹
۱.  مالی بالاترین fertility rate, 7.34 births per woman جمعیت‌شناسی ۲۰۰۸
۱.  موریس Most compact measured in circular ratio, ۰٫۸۱۴۲۵ Geography ۲۰۰۹
۱.  مکزیک بزرگترین avocado producer, output of ۱٬۰۲۱٬۵۲۰ tons کشاورزی ۲۰۰۵
۱.  ایالات فدرال میکرونزی Worst net migration rate, -21.03 migrants per 1000 persons جمعیت‌شناسی ۲۰۰۹
۲.  ایالات فدرال میکرونزی بالاترین coastline to area ratio, ۸٬۷۰۶٫۵۵۳ m/km² Geography ۲۰۰۹
۳.  ایالات فدرال میکرونزی بالاترین percent of forest area, ۹۰٫۳۱٪ Geography ۲۰۰۷
۱.  مولداوی بالاترین rate of deurbanisation, -1.5٪ of urban population per year جمعیت‌شناسی ۲۰۰۸
۱.  موناکو Most densely populated, ۲۳٬۶۶۰ per km² جمعیت‌شناسی ۲۰۰۴
۲.  موناکو بالاترین median age of population, 45.7 years جمعیت‌شناسی ۲۰۰۸
۳.  موناکو بزرگترین external debt per capita, $۵۴۰٬۰۰۰ Finance ۲۰۰۰
۴.  موناکو بزرگترین external debt as percentage of GDP, ۱۸۴۳٫۷۰٪ Finance ۲۰۰۰
۱.  مغولستان Least densely populated, 1.7 per km² جمعیت‌شناسی ۲۰۰۴
۱.  مونته‌نگرو بزرگترین annual population decline, -۰٫۹۳٪ جمعیت‌شناسی ۲۰۰۸
۱.  نامیبیا Least equal income distribution Demographics
Economy
۲۰۰۳
۱.  نپال بالاترین elevation above the sea level, ۸٬۸۴۸ m (۲۹٬۰۲۹ ft) at کوه اورست (shared with جمهوری خلق چین) Geography ۲۰۰۹
۱.  هلند بهترین performance at Field hockey World Cup (women), 6 times winner (۱۹۷۴، ۱۹۷۸، ۱۹۸۳، ۱۹۸۶*, ۱۹۹۰، ۲۰۰۶) ورزش ۲۰۰۹
۲.  هلند بهترین performance at Korfball World Championship, 7 times winner ورزش ۲۰۰۷
۳.  هلند بهترین performance at World Junior Speed Skating Championships, 22 gold medals, 62 total medals ورزش ۲۰۰۹
۴.  هلند بهترین performance at World Single Distance Championships for Men (speed skating), 34 gold medals, 82 total medals ورزش ۲۰۰۹
۵.  هلند بهترین performance at FINA Water Polo World Cup (women), 8 times winner (۱۹۸۰، ۱۹۸۳، ۱۹۸۸، ۱۹۸۹، ۱۹۹۱، ۱۹۹۳، ۱۹۹۷، ۱۹۹۹) ورزش ۲۰۰۹
۱.  نیوزیلند Most peaceful according to شاخص صلح جهانی Military
Politics
۲۰۰۹
۲.  نیوزیلند بهترین performance at Women's Rugby World Cups, 3 times winner (۱۹۹۸, ۲۰۰۲, ۲۰۰۶) ورزش ۲۰۰۶
۳.  نیوزیلند بهترین performance at Women's Rugby League World Cups, 3 times winner (۲۰۰۰، ۲۰۰۵، ۲۰۰۸) ورزش ۲۰۰۸
۱.  نیجر بالاترین birth rate, 51.60 births per 1000 persons جمعیت‌شناسی ۲۰۰۹
۲.  نیجر Lowest Human Development Index (HDI), ۰٫۳۴۰ Quality of life ۲۰۰۷
۱.  نیجریه بزرگترین yam producer, output of ۳۴٬۰۰۰٬۰۰۰ tons کشاورزی ۲۰۰۵
۲.  نیجریه بزرگترین cassava producer, output of ۴۱٬۵۶۵٬۰۰۰ tons کشاورزی ۲۰۰۵
۳.  نیجریه بزرگترین taro producer, output of ۴٬۰۰۰٬۰۰۰ tons کشاورزی ۲۰۰۵
۱.  نروژ بالاترین level of gender equality in the economy according to گزارش جهانی فاصله جنسیتی Demographics
Economy
۲۰۰۸
۲.  نروژ بالاترین Human Development Index (HDI), ۰٫۹۷۱ کیفیت زندگی ۲۰۰۷
۳.  نروژ Most stable country according to Failed States Index, score of ۱۸٫۳ سیاست ۲۰۰۹
۴.  نروژ بهترین performance at FIS Nordic World Ski Championships, 99 gold medals, 265 total medals ورزش ۲۰۰۹
۵.  نروژ بهترین performance at World Allround Speed Skating Championships for Men, 36 gold medals, 95 total medals ورزش ۲۰۰۹
۱.  عمان Lowest public debt as percentage of GDP, ۲٫۴۰٪ دارایی ۲۰۰۸
۱.  پاکستان بهترین performance at Field hockey World Cup (men), 4 times winner (۱۹۷۱، ۱۹۷۸، ۱۹۸۲، ۱۹۹۴) ورزش ۲۰۱۰
۲.  پاکستان بزرگترین contributor to UN peacekeeper forces, ۱۰٬۷۹۲ peacekeepers[۸۰] Military
Politics
۲۰۱۰
۱.  پاناما Most merchant ships registered, ۶٬۳۲۳ Transport ۲۰۰۸
۱.  پاپوآ گینه نو بالاترین annual prevalence of cannabis use, 29.5٪ of population جمعیت‌شناسی ۱۹۹۵
۲.  پاپوآ گینه نو بهترین performance at Australian Football International Cup, 1 time winner (۲۰۰۸), ۲ times runner-up (۲۰۰۲، ۲۰۰۵) ورزش ۲۰۰۸
۱.  پرو بزرگترین quinoa producer, output of ۳۲٬۶۰۰ metric tons کشاورزی ۲۰۰۵
۲.  پرو بزرگترین silver producer, ۳٬۱۹۳ tons صنعت ۲۰۰۵
۱.  فیلیپین بزرگترین Abacá (Manila Hemp) producer[۵۱] کشاورزی ۲۰۰۷
۲.  فیلیپین بزرگترین coconut producer, output of ۱۷٬۰۰۰٬۰۰۰ tons کشاورزی ۲۰۰۸
۳.  فیلیپین بهترین performance at World Cup of Pool, 2 times winner (۲۰۰۶, ۲۰۰۹) ورزش ۲۰۰۹
۱.  لهستان بزرگترین triticale producer, output of 3.7 million metric tons کشاورزی ۲۰۰۵
۲.  لهستان بهترین performance at motorcycle Speedway World Cup, 3 times winner ورزش ۲۰۰۹
۱.  پرتغال بهترین performance at Roller Hockey World Championship (men), 15 gold medals, 36 total medals ورزش ۲۰۰۹
۲.  پرتغال بزرگترین cork producer, output of 17.7 metric tons کشاورزی
۱.  قطر Most carbon dioxide emissions per capita, 56.2 metric tons Environment ۲۰۰۶
۲.  قطر بالاترین GDP (PPP) per capita, ۸۵٬۸۶۸ Int. $ (صندوق بین‌المللی پول est.) اقتصاد ۲۰۰۸
۳.  قطر بالاترین annual energy consumption per capita, 21395.8 kgoe per person per year انرژی ۲۰۰۳
۱.  روسیه بزرگترین barley producer, output of 15.7 million metric tons کشاورزی ۲۰۰۷
۲.  روسیه بزرگترین buckwheat producer, output of 1 004 850 tons کشاورزی ۲۰۰۷
۳.  روسیه بزرگترین oats producer, output of 5.1 million metric tons کشاورزی ۲۰۰۵
۴.  روسیه بزرگترین rye producer, output of 3.6 million metric tons کشاورزی ۲۰۰۵
۵.  روسیه بزرگترین sunflower seed producer, output of 6.3 million metric tons کشاورزی ۲۰۰۵
۶.  روسیه بزرگترین currant and gooseberry producer, output of ۴۶۳٬۵۰۰ tons کشاورزی ۲۰۰۵
۷.  روسیه بزرگترین raspberry producer, output of ۱۱۰٬۰۰۰ tons کشاورزی ۲۰۰۴
۸.  روسیه بزرگترین vetches producer, output of ۳۷۷٬۷۵۰ tons[۸۱] کشاورزی ۲۰۰۸
۹.  روسیه بزرگترین livestock of domesticated گوزن شمالی, about two-thirds of the world's[۸۲] کشاورزی ۲۰۰۷
۱۰.  روسیه Coldest temperature in the world  جنوبگان, Russian پایگاه وستوک، −۸۹٫۲ °C (−۱۲۸٫۶ °F) Climate ۱۹۸۳
۱۱.  روسیه Coldest temperature within a national territory, as well as in the نیم‌کره شمالی، in ورخویانسک and اویمیاکن (both in یاقوتستان of Russia), −۶۸٫۰ °C (−۹۰٫۰ °F) Climate ۱۹۳۳
۱۲.  روسیه بالاترین crude divorce rate, 4.42 per 1000 population جمعیت‌شناسی ۲۰۰۴
۱۳.  روسیه بزرگترین ذخایر گاز طبیعی جهان, ۴۴٬۶۵۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ m³ Energy ۲۰۰۸
۱۴.  روسیه بزرگترین تولیدکننده گاز طبیعی, ۶۵۴٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ m³ Energy
Industry
۲۰۰۷
۱۵.  روسیه بزرگترین صادرکننده گاز طبیعی, ۱۷۳٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ cu m Energy ۲۰۰۷
۱۶.  روسیه بزرگترین oil producer, ۹٬۹۸۰٬۰۰۰ bbl/day[۸۳] Energy
Industry
۲۰۰۹
۱۷.  روسیه بزرگترین مساحت جنگلی, ۸٬۰۸۷٬۹۰۰ km² جغرافیا ۲۰۰۷
۱۸.  روسیه بزرگترین کشور جهان, ۱۷٬۰۷۵٬۲۰۰ km²[۸۴] Geography ۲۰۰۹
۱۹.  روسیه بزرگترین total area, ۱۷٬۰۹۸٬۲۴۲ km²[۸۵] Geography ۲۰۰۹
۲۰.  روسیه بزرگترین EEZ continental shelf area, ۳٬۸۱۷٬۸۴۳ km۲ جغرافیا ۲۰۰۹
۲۱.  روسیه بزرگترین منابع یخ نزده آب شیرین تقریباً ذخایر یک چهارم آب جهان[۸۶] Geography ۲۰۱۰
۲۲.  روسیه بیشترین شمار کشورهای همسایه, ۱۴ (۱۶ اگر آبخاز و اوستیای جنوبی به‌شمار آیند), به اندازه شمار همسایه‌های جمهوری خلق چین Geography ۲۰۰۹
۲۳.  روسیه بیشترین شمار مناطق زمانی (contiguous territory), ۹ Geography ۲۰۰۹
۲۴.  روسیه بزرگترین asبهترینos producer, ۹۲۵٬۰۰۰ tons صنعت ۲۰۰۵
۲۵.  روسیه بزرگترین diamond producer, ۳۸٬۰۰۰٬۰۰۰ carats صنعت ۲۰۰۵
۲۶.  روسیه بزرگترین nickel producer, ۳۰۰٬۰۰۰ tons صنعت ۲۰۰۵
۲۷.  روسیه بزرگترین palladium producer, 143 tons صنعت ۲۰۰۵
۲۸.  روسیه بزرگترین nuclear arsenal, ۵٬۲۰۰ / ۸٬۸۰۰ active/total warheads (2005 est)[۸۷] Military ۲۰۰۹
۲۹.  روسیه بزرگترین tank army, ۲۲٬۸۰۰ tanks Military
۳۰.  روسیه Most corvettes in operation, ۸۵ Military
۳۱.  روسیه Top position at World Chess Rankings (men), top 10 players average score of ۲۷۲۴ ورزش ۲۰۰۹
۳۲.  روسیه Top position at World Chess Rankings (women), top 10 players average score of ۲۴۶۹ Sports ۲۰۰۹
۳۳.  روسیه بهترین performance at the World Sambo Championships, 58 gold medals, 99 total medals Sports ۲۰۰۹
۳۴.  روسیه Most television broadcast stations, ۷٬۳۰۶ فناوری ۱۹۹۸
۳۵.  روسیه Most space launches per year, 32[۸۸] فناوری ۲۰۰۹
۳۶.  روسیه بزرگترین total length of electrified railways, over ۴۴٬۰۰۰ km[۸۹] Transport ۲۰۰۹
۳۷.  روسیه
 اتحاد جماهیر شوروی
Winner of most Bandy World Championships (men), ۱۹ (۱۹۵۷، ۱۹۶۱، ۱۹۶۳، ۱۹۶۵، ۱۹۶۷، ۱۹۶۹، ۱۹۷۱، ۱۹۷۳، ۱۹۷۵، ۱۹۷۷، ۱۹۷۹، ۱۹۸۵، ۱۹۸۹، ۱۹۹۱، ۱۹۹۹، ۲۰۰۱، ۲۰۰۶، ۲۰۰۷، ۲۰۰۸) ورزش ۲۰۰۹
۳۸.  روسیه
 اتحاد جماهیر شوروی
Most World Chess Champions, ۱۰ ورزش ۲۰۰۹
۳۹.  روسیه
 اتحاد جماهیر شوروی
بهترین performance at مسابقات قهرمانی دوچرخه‌سواری جهان (cycling), 48 gold medals, 111 total medals ورزش ۲۰۰۹
۴۰.  روسیه
 اتحاد جماهیر شوروی
بهترین performance at FIE World Championships in Fencing, 121 gold medals, 257 total medals ورزش ۲۰۰۹
۴۱.  روسیه
 اتحاد جماهیر شوروی
بهترین performance at World Figure Skating Championships, 74 gold medals, 178 total medals ورزش ۲۰۰۹
۴۲.  روسیه
 اتحاد جماهیر شوروی
بهترین performance at World Artistic Gymnastics Championships, 138 gold medals, 333 total medals ورزش ۲۰۰۹
۴۳.  روسیه
 اتحاد جماهیر شوروی
بهترین performance at World Rhythmic Gymnastics Championships, 23 gold medals, 58 total medals ورزش ۲۰۰۹
۴۴.  روسیه
 اتحاد جماهیر شوروی
بهترین performance at gymnastics مسابقات جهانی ترامپولین, ۲۱ gold medals ورزش ۲۰۰۹
۴۵.  روسیه
 اتحاد جماهیر شوروی
بهترین performance at World Women's Handball Championship, 7 gold medals, 10 total medals ورزش ۲۰۰۹
۴۶.  روسیه
 اتحاد جماهیر شوروی
Winner of most Ice Hockey World Championships (men), 25 times winner ورزش ۲۰۰۹
۴۷.  روسیه
 اتحاد جماهیر شوروی
بهترین performance at Team Ice Racing World Championship, 26 times winner ورزش ۲۰۰۹
۴۸.  روسیه
 اتحاد جماهیر شوروی
بهترین performance at World Shooting Championships, 307 gold medals, 656 total medals ورزش ۲۰۰۹
۴۹.  روسیه
 اتحاد جماهیر شوروی
بهترین performance at World Allround Speed Skating Championships for Women, 24 gold medals, 69 total medals ورزش ۲۰۰۹
۵۰.  روسیه
 اتحاد جماهیر شوروی
بهترین performance at World Sprint Speed Skating Championships for Men, 11 gold medals, 24 total medals ورزش ۲۰۰۹
۵۱.  روسیه
 اتحاد جماهیر شوروی
Winner of most Volleyball World Championships (men), ۶ (۱۹۴۹، ۱۹۵۲، ۱۹۶۰، ۱۹۶۲، ۱۹۷۸، ۱۹۸۲) ورزش ۲۰۰۶
۵۲.  روسیه
 اتحاد جماهیر شوروی
Winner of most Volleyball World Championships (women), ۶ (۱۹۵۲، ۱۹۵۶، ۱۹۶۰، ۱۹۷۰، ۱۹۹۰، ۲۰۰۶) ورزش ۲۰۰۶
۵۳.  روسیه
 اتحاد جماهیر شوروی
Winner of most Volleyball World Cups (men), ۵ (۱۹۶۵، ۱۹۷۷، ۱۹۸۱، ۱۹۹۱، ۱۹۹۹) ورزش ۲۰۰۹
۵۴.  روسیه
 اتحاد جماهیر شوروی
بهترین performance at World Weightlifting Championships (men), 350 gold medals, 746 total medals ورزش ۲۰۰۷
۵۵.  روسیه
 اتحاد جماهیر شوروی
بهترین performance at FILA Wrestling World Championships, 64 times winner in three team tournaments ورزش ۲۰۰۹
۱.  سان مارینو بالاترین annual deflation, -۳٫۵۰٪ Finance ۲۰۰۸
۱.  عربستان سعودی بزرگترین منابع اثبات شده نفت جهان, ۲٨۴٬۳۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ bbl[۹۰] انرژی ۲۰۱۸
۲.  عربستان سعودی بزرگترین صادرکننده نفت جهان, ۹٬۸۰۰٬۰۰۰ (bbl\day)[۹۱] انرژی ۲۰۱۸
۳.  عربستان سعودی بیشترین مازاد بودجه دولت در جهان, +۱۵۷٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ USD دارایی ۲۰۱۸
۱.  صربستان
 صربستان و مونته‌نگرو
 یوگسلاوی
Winner of most Basketball World Championships, ۵ (۱۹۷۰، ۱۹۷۸، ۱۹۹۰، ۱۹۹۸، ۲۰۰۲)[۹۲] ورزش ۲۰۰۶
۲.  صربستان
 صربستان و مونته‌نگرو
 یوگسلاوی
بهترین performance at FINA World Water Polo Championship (men), 4 times winner ورزش ۲۰۰۹
۱.  سنگاپور Lowest fertility rate, 1.08 births per woman جمعیت‌شناسی ۲۰۰۸
۲.  سنگاپور Lowest infant mortality rate, 2.31 deaths per 1000 live births جمعیت‌شناسی ۲۰۰۹
۳.  سنگاپور Most economic freedom according to Index of Economic Freedom, 87.1 points Economy
Politics
۲۰۰۹
۴.  سنگاپور Most trade freedom according to Global Enabling Trade Report, 5.71 points Economy
Politics
۲۰۰۸
۵.  سنگاپور Easiest business doing according to شاخص آسانی انجام کسب و کار Economy
Politics
۲۰۰۹
۶.  سنگاپور بالاترین gross fixed investment as percentage of GDP, ۴۵٫۰۰٪ Finance ۲۰۰۸
۷.  سنگاپور Most exports per capita, $۴۹٬۱۰۰ per person Finance ۲۰۰۵
۸.  سنگاپور بالاترین level of innovation according to Global Innovation Index, score of ۲٫۲۶ فناوری ۲۰۰۹
۱.  سومالی بزرگترین livestock of camels, ۷٬۰۰۰٬۰۰۰ heads کشاورزی ۲۰۰۳
۲.  سومالی Most unstable country according to Failed States Index, score of ۱۱۴٫۷ یاستس ۲۰۰۹
۱.  آفریقای جنوبی Most people living with HIV/AIDS, ۵٬۷۰۰٬۰۰۰ جمعیت‌شناسی ۲۰۰۳
۲.  آفریقای جنوبی Most HIV/AIDS deaths, ۳۵۰٬۰۰۰ جمعیت‌شناسی ۲۰۰۷
۳.  آفریقای جنوبی بزرگترین chromium producer صنعت ۲۰۰۰
۴.  آفریقای جنوبی بزرگترین تولیدکننده پلاتین, ۱۶۸ tonnes صنعت ۲۰۰۵
۵.  آفریقای جنوبی بزرگترین rhodium producer, 60٪ of world production[۹۳] صنعت
۱.  اسپانیا بزرگترین تولید کننده زیتون, بیشتر از ۶٬۱۶۰٬۱۰۰ تن کشاورزی ۲۰۰۳
۲.  اسپانیا بزرگترین carob producer, output of ۷۰٬۰۰۰ tons کشاورزی ۲۰۰۶
۳.  اسپانیا بهترین performance at Roller Hockey World Championship (women), 4 gold medals, 7 total medals ورزش ۲۰۰۹
۱.  سوازیلند بالاترین death rate, 30.83 deaths per 1000 persons جمعیت‌شناسی ۲۰۰۹
۲.  سوازیلند بالاترین HIV/AIDS adult prevalence rate, 26.01 of population جمعیت‌شناسی ۲۰۰۸
۳.  سوازیلند Lowest overall life expectancy, 31.88 years[۱۰] Demographics
Quality of life
۲۰۰۹
۱.  سوئد Most equal income distribution according to اطلاعات‌نامه جهان Demographics
Economy
۲۰۰۵
۲.  سوئد بالاترین level of democracy according to شاخص مردم‌سالاری, score of ۹٫۸۸ یاستس ۲۰۰۸
۳.  سوئد Winner of most Bandy World Championships (women), ۴ (۲۰۰۴, ۲۰۰۶, ۲۰۰۷, ۲۰۰۸) ورزش ۲۰۰۹
۴.  سوئد بهترین performance at WTBA World Tenpin Bowling Championships, (men) 18 gold medals, 38 total medals ورزش ۲۰۰۹
۵.  سوئد بهترین performance at World Floorball Championship ورزش ۲۰۰۹
۶.  سوئد بهترین performance at World Men's Handball Championship, 4 gold medals, 11 total medals ورزش ۲۰۰۹
۷.  سوئد بهترین performance at World Synchronized Skating Championships, 5 gold medals, 10 total medals ورزش ۲۰۰۹
۱.  سوئیس Lowest level of business corruption according to Bribe Payers Index, score of ۷٫۸۱ Economy
Politics
۲۰۰۶
۲.  سوئیس بالاترین economic competitiveness according to Global Competitiveness Report, score of ۵٫۶۰ Economy
Politics
۲۰۰۹
۳.  سوئیس بهترین environmental performance according to Environmental Performance Index, ۹۵٫۵ Environment ۲۰۰۸
۴.  سوئیس بالاترین impact country, 13.24 average citations per paper, 1993-2003[۹۴] Science ۲۰۰۴
۵.  سوئیس بهترین performance at UCI Mountain Bike Marathon World Championships, 5 gold medals, 12 total medals ورزش ۲۰۰۹
۶.  سوئیس بهترین performance at Sidecarcross World Championship ورزش ۲۰۰۹
۷.  سوئیس بالاترین tourist competitiveness according to Travel and Tourism Competitiveness Report, ۵٫۶۸ Tourism ۲۰۰۹
۱.  سوریه بزرگترین fennel producer, output of ۱۱۵٬۰۰۰ tons کشاورزی ۲۰۰۸
۱.  تایوان بهترین student performance in mathematics[۹۵] Demographics
Quality of life
۲۰۰۶
۱.  تانزانیا بالاترین poverty, 96.6٪ of population living under 2 dollar (PPP) a day Demographics
Economy
۲۰۰۶
۱.  تایلند بزرگترین Rice Exporter[۹۶] کشاورزی ۲۰۰۹
۱.  تیمور شرقی بالاترین tax rate as percentage of GDP, ۱۰۹٫۷٪ Finance ۲۰۰۹
۲.  تیمور شرقی بالاترین current account balance as a percentage of GDP, ۴۴٫۵۲٪ Finance ۲۰۰۸
۱.  ترکیه بزرگترین apricot producer, output of ۳۹۰٬۰۰۰ tons کشاورزی ۲۰۰۵
۲.  ترکیه بزرگترین cherry producer, output of ۳۹۸٬۱۰۰ tons کشاورزی ۲۰۰۵
۳.  ترکیه بزرگترین fig producer, output of ۲۸۰٬۰۰۰ tons کشاورزی ۲۰۰۵
۴.  ترکیه بزرگترین hazelnut producer, output of ۵۰۰٬۰۰۰ tons کشاورزی ۲۰۰۵
۵.  ترکیه بالاترین consumption of tea per capita, 2.5 kg (88 oz) / year[۹۷] Consumption
۶.  ترکیه بزرگترین feldspar producer, ۲٬۵۰۰٬۰۰۰ tons صنعت ۲۰۰۶
۱.  ترکمنستان بزرگترین freshwater withdrawal per capita, ۵٬۱۰۴ m³/year Agriculture
Consumption
۲۰۰۰
۱.  تووالو Smallest number of immigrants, ۳۰۰ جمعیت‌شناسی ۲۰۰۵
۲.  تووالو Lowest GDP (nominal), 14.94 million USD اقتصاد ۲۰۰۸
۳.  تووالو Lowest GDP (PPP), 15 million USD اقتصاد ۲۰۰۸
۴.  تووالو Worst current account balance as a percentage of GDP, -۷۸٫۱۷٪ Finance ۲۰۰۸
۵.  تووالو بزرگترین percentage of cultivated land, ۶۶٫۶۷٪ Agriculture
Geography
۲۰۰۵
۶.  تووالو بزرگترین percentage of permanent crops area, ۶۶٫۶۷٪ Agriculture
Geography
۲۰۰۵
۱.  اوگاندا بزرگترین plantain producer, output of ۹٬۰۴۵٬۰۰۰ tons کشاورزی ۲۰۰۵
۲.  اوگاندا Lowest median age of population, 15 years جمعیت‌شناسی ۲۰۰۸
۱.  امارات متحده عربی Lowest death rate, 2.11 deaths per 1000 persons جمعیت‌شناسی ۲۰۰۹
۲.  امارات متحده عربی بالاترین net migration rate, 22.98 migrants per 1000 persons جمعیت‌شناسی ۲۰۰۹
۳.  امارات متحده عربی بالاترین prevalence of males in population, 2.19 males per female جمعیت‌شناسی ۲۰۰۹
۴.  امارات متحده عربی بالاترین ecological footprint Environment ۲۰۰۹
۵.  امارات متحده عربی Lowest tax rate as percentage of GDP, ۱٫۴٪ Finance ۲۰۰۹
۱.  بریتانیا Most books published per year (new titles), ۲۰۶٬۰۰۰ Culture ۲۰۰۵
۲.  بریتانیا بهترین performance at Eventing World Championship (equestrian), 8 gold medals, 19 total medals ورزش ۲۰۰۹
۳.  بریتانیا Most Formula One Grand Prix wins, 208 by 19 drivers ورزش ۲۰۰۹
۴.  بریتانیا Most Formula One Grand Prix wins (constructors), 494 by 12 constructors ورزش ۲۰۰۹
۵.  بریتانیا بهترین performance at equestrian Mounted games, 22 wins (including separate انگلستان and ولز wins) ورزش ۲۰۰۹
۶.  بریتانیا بهترین performance at ITU Triathlon World Championships (men), 8 gold medals, 13 total medals ورزش ۲۰۰۹
۷.  بریتانیا Worst Western democracy at protecting individual privacy[۹۸] Surveillance ۲۰۰۶
۱.  ایالات متحده آمریکا بزرگترین maize producer, output of ۳۳۲٬۰۹۲٬۱۸۰ tons کشاورزی ۲۰۰۷
۲.  ایالات متحده آمریکا بزرگترین sorghum producer, output of 9.8 million tons کشاورزی ۲۰۰۵
۳.  ایالات متحده آمریکا بزرگترین grapefruit and pummelo producer, output of ۱٬۵۸۰٬۰۰۰ tons کشاورزی ۲۰۰۷
۴.  ایالات متحده آمریکا بزرگترین strawberry producer, output of ۱٬۱۱۵٬۰۰۰ tons کشاورزی ۲۰۰۷
۵.  ایالات متحده آمریکا بزرگترین soybean producer, output of 87.7 million metric tons کشاورزی ۲۰۰۶
۶.  ایالات متحده آمریکا بزرگترین almond producer, output of ۷۱۵٬۶۲۰ tons کشاورزی ۲۰۰۵
۷.  ایالات متحده آمریکا بزرگترین area of cultivated land, ۱٬۶۶۹٬۳۰۲ km² Agriculture
Geography
۲۰۰۵
۸.  ایالات متحده آمریکا بزرگترین area of arable land, ۱٬۶۵۰٬۰۶۲ km² Agriculture
Geography
۲۰۰۵
۹.  ایالات متحده آمریکا بزرگترین electricity consumer, ۳٬۸۱۶٬۰۰۰٬۰۰۰ MWh/year Consumption
Energy
۲۰۰۵
۱۰.  ایالات متحده آمریکا بزرگترین electricity importer, ۵۱٬۴۰۰ million kWh Consumption
Energy
۲۰۰۷
۱۱.  ایالات متحده آمریکا بزرگترین natural gas consumer, ۶۵۲٬۹۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ cu m Consumption
Energy
۲۰۰۷
۱۲.  ایالات متحده آمریکا بزرگترین natural gas importer, ۱۳۰٬۳۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ cu m Consumption
Energy
۲۰۰۷
۱۳.  ایالات متحده آمریکا بزرگترین oil consumer, ۲۰٬۶۸۰٬۰۰۰ bbl/day[۹۹] Consumption
Energy
۲۰۰۷
۱۴.  ایالات متحده آمریکا بزرگترین oil importer, ۱۳٬۷۱۰٬۰۰۰ bbl\day[۱۰۰] Consumption
Energy
۲۰۰۵
۱۵.  ایالات متحده آمریکا بالاترین annual prevalence of cocaine use, 2.8٪ of population جمعیت‌شناسی ۲۰۰۴
۱۶.  ایالات متحده آمریکا بالاترین incarceration rate, 760 prisoners per 100000 people جمعیت‌شناسی ۲۰۰۸
۱۷.  ایالات متحده آمریکا Most people in prison, ۲٬۳۱۰٬۹۸۴ prisoners جمعیت‌شناسی ۲۰۰۸
۱۸.  ایالات متحده آمریکا بالاترین level of gun ownership, 90 guns per 100 residents جمعیت‌شناسی ۲۰۰۷
۱۹.  ایالات متحده آمریکا بزرگترین number of immigrants, ۳۸٬۳۵۵٬۰۰۰ جمعیت‌شناسی ۲۰۰۵
۲۰.  ایالات متحده آمریکا Most billionaires, ۳۵۹ Demographics
Economy
۲۰۰۹
۲۱.  ایالات متحده آمریکا بالاترین GDP (nominal) اقتصاد ۲۰۰۸
۲۲.  ایالات متحده آمریکا بالاترین GDP (PPP) اقتصاد ۲۰۰۸
۲۳.  ایالات متحده آمریکا Most startup companies[۱۰۱] اقتصاد
۲۴.  ایالات متحده آمریکا بزرگترین electricity producer, ۴٬۳۶۷٬۸۷۴٬۹۳۹٬۰۰۰ kWh انرژی ۲۰۰۷
۲۵.  ایالات متحده آمریکا بزرگترین wind power producer, ۲۵٬۲۳۷ MWh انرژی ۲۰۰۸
۲۶.  ایالات متحده آمریکا بزرگترین nuclear power producer, ۱۰۱٬۱۱۹ MWh Energy ۲۰۰۸
۲۷.  ایالات متحده آمریکا Most nuclear reactors for electricity generation, ۱۰۴ Energy ۲۰۰۸
۲۸.  ایالات متحده آمریکا بزرگترین proven coal reserves, ۲۴۶٬۶۴۳ million tons Energy ۲۰۰۶
۲۹.  ایالات متحده آمریکا بزرگترین external debt, $۱۳٬۷۷۳٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ Finance ۲۰۰۹
۳۰.  ایالات متحده آمریکا بزرگترین government budget revenues, $۲٬۵۲۴٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ Finance ۲۰۰۸
۳۱.  ایالات متحده آمریکا بزرگترین government budget expenditures, $۲٬۹۷۹٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ Finance ۲۰۰۸
۳۲.  ایالات متحده آمریکا بالاترین government budget deficit, $-۴۵۵٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ Finance ۲۰۰۸
۳۳.  ایالات متحده آمریکا بزرگترین official gold reserves, ۸٬۱۳۳٫۵ tons Finance ۲۰۰۹
۳۴.  ایالات متحده آمریکا بزرگترین stock of foreign direct investment abroad, $۲٬۷۵۱٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٫۰۰ Finance ۲۰۰۸
۳۵.  ایالات متحده آمریکا بزرگترین stock of received foreign direct investment, $۲٬۲۲۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ Finance ۲۰۰۸
۳۶.  ایالات متحده آمریکا بزرگترین importer, $۲٬۱۹۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ دارایی ۲۰۰۸
۳۷.  ایالات متحده آمریکا Worst current account balance, -$۶۶۴٬۱۲۵٬۰۰۰٬۰۰۰ Finance ۲۰۰۷
۳۸.  ایالات متحده آمریکا بزرگترین Exclusive Economic Zone, ۱۱٬۳۵۱٬۰۰۰ km۲ جغرافیا ۲۰۰۹
۳۹.  ایالات متحده آمریکا بزرگترین bentonite producer, ۴٬۶۲۰٬۰۰۰ tons صنعت ۲۰۰۶
۴۰.  ایالات متحده آمریکا بزرگترین molybdenum producer, ۵۸٬۹۰۰ tons صنعت ۲۰۰۵
۴۱.  ایالات متحده آمریکا بزرگترین salt producer, ۴۶٬۵۰۰٬۰۰۰ tons صنعت ۲۰۰۶
۴۲.  ایالات متحده آمریکا بزرگترین military budget, $ ۵۱۸٬۱۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰[۱۰۲] ظامین ۲۰۰۵
۴۳.  ایالات متحده آمریکا بزرگترین arms exporter, $۷٬۴۵۴٬۰۰۰٬۰۰۰ Industry
Military
۲۰۰۷
۴۴.  ایالات متحده آمریکا Most aircraft carriers in operation, ۱۱ ظامین ۲۰۰۹
۴۵.  ایالات متحده آمریکا Most cruisers in operation, ۲۲ نظامی
۴۶.  ایالات متحده آمریکا Most destroyers in operation, ۵۳ Military
۴۷.  ایالات متحده آمریکا Most nuclear submarines in operation, ۷۱ Military
۴۸.  ایالات متحده آمریکا بزرگترین airforce, 4000 units Military
۴۹.  ایالات متحده آمریکا بالاترین science papers output, ۲٬۷۹۸٬۴۴۸ journal papers published between 1998-2008[۱۰۳] Science ۲۰۰۸
۵۰.  ایالات متحده آمریکا Most cited country, ۳۵٬۳۶۸٬۳۶۷ citations between 1993-2003[۱۰۴] Science ۲۰۰۴
۵۱.  ایالات متحده آمریکا Most Olympic Games hosted, ۸ (۱۹۰۴ Summer Olympics, 1932 Summer Olympics, 1984 Summer Olympics, 1996 Summer Olympics, 1932 Winter Olympics, 1960 Winter Olympics, 1980 Winter Olympics, 2002 Winter Olympics) ورزش ۲۰۰۸
۵۲.  ایالات متحده آمریکا Most Olympic medals, 1017 gold, 2551 total ورزش ۲۰۱۰
۵۳.  ایالات متحده آمریکا Most Summer Olympic medals, 2298 total, 930 gold ورزش ۲۰۰۸
۵۴.  ایالات متحده آمریکا Winner of most Basketball World Championships for Women, ۷ (۱۹۵۳، ۱۹۵۷، ۱۹۷۹، ۱۹۸۶، ۱۹۹۰، ۱۹۹۸، ۲۰۰۲)[۱۰۵] ورزش ۲۰۰۶
۵۵.  ایالات متحده آمریکا بهترین performance at World Aquatics Championships, 182 gold medals, 434 total medals ورزش ۲۰۰۹
۵۶.  ایالات متحده آمریکا بهترین performance at World Championships in Athletics, 120 gold medals, 250 total medals ورزش ۲۰۰۹
۵۷.  ایالات متحده آمریکا بهترین performance at World Backgammon Championship, 18 wins ورزش ۲۰۰۹
۵۸.  ایالات متحده آمریکا بهترین performance at Women's Baseball World Cup, 2 times winner (۲۰۰۴، ۲۰۰۶) ورزش ۲۰۰۸
۵۹.  ایالات متحده آمریکا بهترین performance at WTBA World Tenpin Bowling Championships, (women) 16 gold medals, 51 total medals ورزش ۲۰۰۹
۶۰.  ایالات متحده آمریکا بهترین performance at UCI BMX World Championships, 24 gold medals, 69 total medals ورزش ۲۰۰۹
۶۱.  ایالات متحده آمریکا بهترین performance at Golf World Cup (men), 23 wins ورزش ۲۰۰۹
۶۲.  ایالات متحده آمریکا بهترین performance at World Lacrosse Championship (men), 8 times winner ورزش ۲۰۰۹
۶۳.  ایالات متحده آمریکا بهترین performance at Women's Lacrosse World Cup, 6 times winner ورزش ۲۰۰۹
۶۴.  ایالات متحده آمریکا بهترین performance at Racquetball World Championships ورزش ۲۰۰۹
۶۵.  ایالات متحده آمریکا بهترین performance at ISF Women's World Championship (softball), 8 gold medals, 10 total medals ورزش ۲۰۰۹
۶۶.  ایالات متحده آمریکا بهترین performance at tennis Davis Cup (men), 32 team wins ورزش ۲۰۰۹
۶۷.  ایالات متحده آمریکا بهترین performance at tennis Fed Cup (women), 17 team wins ورزش ۲۰۰۹
۶۸.  ایالات متحده آمریکا بهترین performance at tennis Hopman Cup (mixed pairs), 5 team wins ورزش ۲۰۰۹
۶۹.  ایالات متحده آمریکا بهترین performance at FINA World Water Polo Championship (women), 3 times winner ورزش ۲۰۰۹
۷۰.  ایالات متحده آمریکا بالاترین آمادگی الکترونیکی, ۸٫۹۵ out of ۱۰ فناوری ۲۰۰۸
۷۱.  ایالات متحده آمریکا Longest total length of railways, ۲۲۷٬۷۳۶ km[۱۰۶] Transport ۲۰۰۳
۷۲.  ایالات متحده آمریکا Longest total length of roadways, ۶٬۴۰۷٬۶۳۷ km[۱۰۷] Transport ۲۰۰۴
۷۳.  ایالات متحده آمریکا Most airports, ۱۵٬۰۹۵[۱۰۸] Transport ۲۰۰۵
۷۴.  ایالات متحده آمریکا بزرگترین total length of pipelines, ۷۹۳٬۲۸۵ km Transport ۲۰۰۶
۷۵.  ایالات متحده آمریکا بزرگترین total length of rapid transit systems, 1224.9 km Transport ۲۰۰۸
۷۶.  ایالات متحده آمریکا بیشترین سرانه وسیله نقلیه موتوری, ۷۶۵ per 1000 population Transport
Consumption
۲۰۰۹
۱.  اروگوئه Most southernmost northernmost point on land, ۳۰°05'S Geography ۲۰۰۹
۱.  واتیکان کمترین جمعیت در جهان, ۸۰۰ جمعیت‌شناسی ۲۰۰۸
۲.  واتیکان بزرگترین percentage of immigrant population, ۱۰۰٪ جمعیت‌شناسی ۲۰۰۵
۳.  واتیکان Smallest total area, ۰٬۴۴ km² جغرافیا ۲۰۰۹
۱.  ویتنام Smallest percentage of immigrant population, ۰٫۰۲۴۹٪ جمعیت‌شناسی ۲۰۰۵
۲.  ویتنام بزرگترین paramilitary, ۵٬۰۸۰٬۰۰۰ Military ۲۰۰۶
۱.  یمن کمترین رفاه با توجه به شاخص رفاه شاخص رفاه لگاتوم Quality of life ۲۰۰۸
۱.  زیمبابوه بالاترین unemployment rate, 90٪ of population Demographics
Economy
۲۰۰۹
۲.  زیمبابوه Lowest GDP (PPP) per capita, 200 Int. $ (اطلاعات‌نامه جهان est.) اقتصاد ۲۰۰۸
۳.  زیمبابوه Worst GDP (real) decline, -۱۴٫۱۰٪ (اطلاعات‌نامه جهان est.)[۱۹] اقتصاد ۲۰۰۸
۴.  زیمبابوه Lowest environmental happiness according to Happy Planet Index, score of ۱۶٫۶ Environment
Quality of life
۲۰۰۹
۵.  زیمبابوه بالاترین annual inflation rate, ۱۱٬۲۰۰٬۰۰۰٫۰۰٪ Finance ۲۰۰۸
۶.  زیمبابوه بالاترین central bank interest rate, ۹۷۵٫۰۰٪ Finance ۲۰۰۷
۷.  زیمبابوه بالاترین commercial bank prime lending rate, ۵۷۸٫۹۶٪ Finance ۲۰۰۷
۸.  زیمبابوه بالاترین public debt as percentage of GDP, ۲۴۱٫۲۰٪ Finance ۲۰۰۸
۹.  زیمبابوه Worst industrial production decline, -۱۴٫۷۰٪ (اطلاعات‌نامه جهان est.)[۱۲] صنعت ۲۰۰۸
۱۰.  زیمبابوه Lowest level of innovation according to Global Innovation Index, score of -۱٫۶۳ فناوری ۲۰۰۹


عبداله رضوی